Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1979-1985 | Audi 5000 |
| 1993-1997 | Volkswagen EuroVan |
| 1993-1994 | Volkswagen Transporter |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR502AM05 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 50.62 / 50.60 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.5mm |
| STD Max Thickness | 1.402 |
| STD Shaft Diameter | 47.78 / 47.76 mm |
| Undersize | 0.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500113321 |