Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1963 | Mercedes-Benz 180D |
| 1963-1965 | Mercedes-Benz 190DC |
| 1966-1973 | Mercedes-Benz 200D |
| 1968-1973 | Mercedes-Benz 220 |
| 1968-1973 | Mercedes-Benz 220D |
| 1975-1978 | Mercedes-Benz 230 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR443AM10 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 55.62 / 55.60 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.0mm |
| STD Max Thickness | 1.803 |
| STD Shaft Diameter | 51.96 / 51.95 mm |
| Undersize | 1.0 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500111549 |