Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1981-1986 | Ford Escort |
| 1982-1986 | Ford EXP |
| 1982-1983 | Mercury LN7 |
| 1981-1986 | Mercury Lynx |
| 1988-1990 | Mercury Tracer |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR436AM075 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 50.91 / 50.89 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.75mm |
| STD Max Thickness | 1.486 |
| STD Shaft Diameter | 47.91 / 47.89 mm |
| Undersize | 0.75 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500111037 |