Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1980-1983 | Audi 4000 |
| 1973-1979 | Audi Fox |
| 1981 | Volkswagen Atlantic |
| 1977-1987 | Volkswagen Caribe |
| 1974-1980 | Volkswagen Dasher |
| 1980-1984 | Volkswagen Jetta |
| 1982-1983 | Volkswagen Quantum |
| 1975-1984 | Volkswagen Rabbit |
| 1980-1983 | Volkswagen Rabbit Convertible |
| 1980-1983 | Volkswagen Rabbit Pickup |
| 1975-1983 | Volkswagen Scirocco |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR411AM025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 49.01 / 49.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.502 |
| STD Shaft Diameter | 45.96 / 45.94 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500108815 |