Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966-1979 | Volkswagen Beetle |
| 1975-1982 | Volkswagen Brasilia |
| 1968-1971 | Volkswagen Campmobile |
| 1975-1988 | Volkswagen Combi |
| 1966-1973 | Volkswagen Fastback |
| 1977-1978 | Volkswagen Hormiga |
| 1966-1974 | Volkswagen Karmann Ghia |
| 1975-1988 | Volkswagen Panel |
| 1975-1980 | Volkswagen Safari |
| 1973-1992 | Volkswagen Sedan |
| 1966-1973 | Volkswagen Squareback |
| 1971-1980 | Volkswagen Super Beetle |
| 1973-1974 | Volkswagen Thing |
| 1963-1974 | Volkswagen Transporter |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR409AM15 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 57.82 / 57.80 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | OE-Replacment version(Bi-Metal), bimetal (aluminum base) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 1.5mm |
| STD Max Thickness | 1.395 |
| STD Shaft Diameter | 54.99 / 54.97 mm |
| Undersize | 1.5 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500108662 |