Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1984-1988 | Nissan 200SX |
| 1986-1988 | Nissan Multi |
| 1988-1989 | Nissan Pulsar NX |
| 1983-1987 | Nissan Sentra |
| 1982-1989 | Nissan Stanza |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR407XP025 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 48.01 / 48.00 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black), pmax black (racing line) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | 0.25mm |
| STD Max Thickness | 1.505 |
| STD Shaft Diameter | 44.97 / 44.96 mm |
| Undersize | 0.25 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500553592 |