Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2013-2015 | Audi A8 Quattro |
| 2008-2012 | Audi R8 |
| 2014-2018 | Audi R8 |
| 2020-2022 | Audi R8 |
| 2011 | Audi RS5 |
| 2013-2016 | Audi RS5 |
| 2014-2018 | Audi RS7 |
| 2013-2017 | Audi S8 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | CR227XPC026 |
| Country of Origin (Primary) | IL |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Diameter | 56.82 / 56.80 mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Race Version TriMetal (pMax Black & Polymer), pmaxkote (racing line), polymer coated, pmaxkote (racing line), polymer coated |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft UnderSize | .026mm |
| STD Max Thickness | 1.402 |
| STD Shaft Diameter | 53.98 / 53.96 mm |
| Undersize | .026, .026 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00611500612640 |