| Attributes | |
| California Proposition 65 | Yes |
| Category | Fasteners |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Diameter | 8.5mm |
| Length | 8.3mm |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Outside Diameter | 11mm |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Timing Cover Dowels |
| Subcategory | Timing Cover Studs and Bolts |
| GTIN | 00840321049292 |