4.125 in. Bore - -36.00 CC Volume - 1.295 in. Comp Height - Standard Pin
Diamond?s Domestic line of pistons for Chevrolet, Ford, Chrysler, Pontiac, Oldsmobile, and Buick engines are focused on durability and performance. They are forged and machined 100% in the USA, utilize extremely strong 2618 aluminum and incorporate premium Trend Performance wrist pins. Each piston is purpose designed with the engine architecture in mind and covers popular bore sizes, strokes, and cylinder head configurations. Whether you?re building a big block, small block or something a little less common, Diamond has you covered! Don?t see the exact part you need in our catalog? No problem, we can custom make you a piston to your exact specifications.
Diamond?s Domestic line of pistons for Chevrolet, Ford, Chrysler, Pontiac, Oldsmobile, and Buick engines are focused on durability and performance. They are forged and machined 100% in the USA, utilize extremely strong 2618 aluminum and incorporate premium Trend Performance wrist pins. Each piston is purpose designed with the engine architecture in mind and covers popular bore sizes, strokes, and cylinder head configurations. Whether you?re building a big block, small block or something a little less common, Diamond has you covered! Don?t see the exact part you need in our catalog? No problem, we can custom make you a piston to your exact specifications.
Information:
Diamond Racing Products Piston Kit for Ford 351W 4.125 Bore x 4.000 Stroke x 6.200 Rod x 1.295 Comp Height - Std Kit.| Attributes | |
| Add-On | 09024125, G9272950155, 015104-32 |
| Bore Diameter | 4.125 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category Hierarchy | Pistons |
| Compression Height | 1.295 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| EBAY Category ID | 33623 |
| Emission Code | Off Road |
| Engine | 351W, Small Block Windsor |
| Engine - Web | 351W, Small Block Windsor |
| Engine Detail - Web | 351W |
| Engine Type | ICE |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409919990 |
| Hazardous Material Code | N |
| Industry | Automotive |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | Ford |
| Make - Web | Ford |
| Oil Rail Support Included | No |
| Oil Ring Thickness | 3/16 |
| Piston Average Weight | 540 |
| Piston Avg Wt | 540 |
| Piston Line Series | Street/Strip Series |
| Piston Pin Included | Yes |
| Piston Pin Length | 2.950 |
| Piston Pin Outside Diameter | 0.927 |
| Piston Pin Part Number | G9272950155 |
| Piston Ring Part Number | 9024125 |
| Piston Rings Included | Yes |
| Piston Series | Inline 20 Deg. |
| Piston Volume | -36.00 |
| Product Market | Domestic |
| Product Type | Engine Piston Kit |
| Retainer Lock Included | Yes |
| Retainer Lock Part Number | 015104-32 |
| Ring Set Included | Yes |
| Ring Set Part Number | 09024125 |
| Ring Set Thickness | 1/16 IN x 1/16 IN x 3/16 IN |
| Rod Length | 6.200 |
| SDR Required Flag | N |
| Second Compression Ring Thickness | 1/16 |
| Stroke | 4.000 |
| Title - Web | Diamond Pistons Ford 351W Piston Kit |
| Top Compression Ring Thickness | 1/16 |
| VP Exhaust Depth | 0.234 |
| VP Intake Depth | 0.300 |
| Warranty Time | 30 |
| Wrist Pin Dimensions | 0.927 x 2.950 |
| Wrist Pin Included | Yes |
| Wrist Pin Length | 2.950 |
| Wrist Pin Outside Diameter | 0.927 |
| Wrist Pin Part Number | G9272950155 |
| Wrist Pin Retainer Included | Yes |
| Wrist Pin Retainer Part Number | 015104-32 |
| GTIN | 00193564395924 |