3.572 in. Bore - -9.50 CC Volume - 1.220 in. Comp Height - H13 Pin
The muscle car era is back with a horsepower-fueled vengeance and Diamond has late-model muscle builders covered with a huge selection of performance pistons. Whether you're building an LS, LT, Modular/Coyote, or a third generation Hemi, Diamond has the pistons you need to get the job done right. Pistons are available for builders seeking more cubic inches, higher compression, or nitrous/boost ready performance, and all of Diamonds Modern Muscle pistons are forged and machined 100% in the USA, utilize extremely strong 2618 aluminum and incorporate premium Trend Performance wrist pins.
The muscle car era is back with a horsepower-fueled vengeance and Diamond has late-model muscle builders covered with a huge selection of performance pistons. Whether you're building an LS, LT, Modular/Coyote, or a third generation Hemi, Diamond has the pistons you need to get the job done right. Pistons are available for builders seeking more cubic inches, higher compression, or nitrous/boost ready performance, and all of Diamonds Modern Muscle pistons are forged and machined 100% in the USA, utilize extremely strong 2618 aluminum and incorporate premium Trend Performance wrist pins.
Information:
Diamond Racing Products Piston Kit for Ford Modular 4.6L SOHC 3V 3.572 Bore x 3.543 Stroke x 5.933 Rod x 1.220 Comp Height - H13 Upgraded Kit.| Attributes | |
| Add-On | 09403572, 09403572, H8662500225C, 015113-16 |
| Bore Diameter | 3.572, 3.572 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category Hierarchy | Pistons, Pistons |
| Compression Height | 1.220, 1.220 |
| Compression Ratio | 9.10, 9.10 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| EBAY Category ID | 33623, 33623 |
| Emission Code | Off Road |
| Engine | Modular 4.6L SOHC 3V, 4.6L Mod Motor |
| Engine - Web | Modular 4.6L SOHC 3V, 4.6L Mod Motor |
| Engine Detail - Web | Modular 4.6L SOHC 3V, Modular 4.6L SOHC 3V |
| Engine Type | ICE |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409919990 |
| Hazardous Material Code | N |
| Industry | Automotive, Automotive |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Make | Ford, Ford |
| Make - Web | Ford |
| Oil Rail Support Included | No, No |
| Oil Ring Thickness | 3.00, 3.00 |
| Piston Line Series | Competition Series, Competition Series |
| Piston Pin Included | Yes |
| Piston Pin Length | 2.500 |
| Piston Pin Outside Diameter | 0.866 |
| Piston Pin Part Number | H8662500225C |
| Piston Ring Part Number | 9403572 |
| Piston Rings Included | Yes |
| Piston Series | 3V Mod Motor 4.6L, 3V Mod Motor 4.6L |
| Piston Volume | -9.50, -9.50 |
| Product Market | Modern Muscle, Modern Muscle |
| Product Type | Engine Piston Kit, Engine Piston Kit |
| Retainer Lock Included | Yes |
| Retainer Lock Part Number | 015113-16 |
| Ring Set Included | Yes, Yes |
| Ring Set Part Number | 09403572, 09403572 |
| Ring Set Thickness | 1.20 MM x 1.50 MM x 3.00 MM, 1.20 MM x 1.50 MM x 3.00 MM |
| Rod Length | 5.933, 5.933 |
| SDR Required Flag | N |
| Second Compression Ring Thickness | 1.50, 1.50 |
| Stroke | 3.543, 3.543 |
| Title - Web | Diamond Pistons Ford Modular 4.6L SOHC 3V Piston Kit, Diamond Pistons Ford Modular 4.6L SOHC 3V Piston Kit |
| Top Compression Ring Thickness | 1.20, 1.20 |
| VP Exhaust Depth | 0.075, 0.075 |
| VP Intake Depth | 0.000, 0.000 |
| Warranty Time | 30 |
| Wrist Pin Dimensions | 0.866 x 2.500, 0.866 x 2.500 |
| Wrist Pin Included | Yes, Yes |
| Wrist Pin Length | 2.500, 2.500 |
| Wrist Pin Outside Diameter | 0.866, 0.866 |
| Wrist Pin Part Number | H8662500225C, H8662500225C |
| Wrist Pin Retainer Included | Yes, Yes |
| Wrist Pin Retainer Part Number | 015113-16, 015113-16 |
| GTIN | 00193564392121 |