Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1959-1971 | Chrysler 300 |
| 1975-1978 | Chrysler Cordoba |
| 1959-1975 | Chrysler Imperial |
| 1968-1978 | Chrysler New Yorker |
| 1966-1978 | Chrysler Newport |
| 1968-1977 | Chrysler Town & Country |
| 1961 | DeSoto DeSoto |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1963 | Dodge 880 |
| 1974 | Dodge B100 Van |
| 1975-1978 | Dodge B200 |
| 1971 | Dodge B200 Van |
| 1974 | Dodge B200 Van |
| 1975-1978 | Dodge B300 |
| 1976-1979 | Dodge CB300 |
| 1970-1971 | Dodge Challenger |
| 1966-1978 | Dodge Charger |
| 1965-1976 | Dodge Coronet |
| 1975-1978 | Dodge D100 |
| 1970-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1977-1978 | Dodge D150 |
| 1975-1978 | Dodge D200 |
| 1968 | Dodge D200 Pickup |
| 1970-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1975-1978 | Dodge D300 |
| 1970-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1978 | Dodge D400 |
| 1978 | Dodge D450 |
| 1960-1962 | Dodge Dart |
| 1967-1969 | Dodge Dart |
| 1974 | Dodge M300 |
| 1978 | Dodge Magnum |
| 1965-1978 | Dodge Monaco |
| 1963 | Dodge Polara |
| 1968-1973 | Dodge Polara |
| 1974-1978 | Dodge Ramcharger |
| 1975-1977 | Dodge Royal Monaco |
| 1958-1959 | Dodge Sierra |
| 1975-1977 | Dodge W100 |
| 1970-1971 | Dodge W100 Pickup |
| 1974 | Dodge W100 Pickup |
| 1977-1978 | Dodge W150 |
| 1975-1978 | Dodge W200 |
| 1970-1971 | Dodge W200 Pickup |
| 1974 | Dodge W200 Pickup |
| 1975-1978 | Dodge W300 |
| 1968-1969 | Dodge W300 Pickup |
| 1971 | Dodge W300 Pickup |
| 1967 | Dodge W300 Series |
| 1967-1971 | Plymouth Barracuda |
| 1968-1969 | Plymouth Belvedere |
| 1965 | Plymouth Belvedere II |
| 1970-1971 | Plymouth Cuda |
| 1959 | Plymouth Fury |
| 1962-1978 | Plymouth Fury |
| 1968-1974 | Plymouth Fury I |
| 1965 | Plymouth Fury II |
| 1968-1974 | Plymouth Fury II |
| 1965 | Plymouth Fury III |
| 1967-1974 | Plymouth Fury III |
| 1973-1977 | Plymouth Gran Fury |
| 1968-1971 | Plymouth GTX |
| 1976-1978 | Plymouth PB200 |
| 1976-1978 | Plymouth PB300 |
| 1968-1975 | Plymouth Road Runner |
| 1968-1974 | Plymouth Satellite |
| 1960-1961 | Plymouth Savoy |
| 1958 | Plymouth Suburban |
| 1970 | Plymouth Superbird |
| 1974-1978 | Plymouth Trailduster |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH876S |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | B-1 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH876=2.1305in SH403=2.1145in SH404=2.0995in SH405=2.0835in SH406=1.8805in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH876=2.1295in SH403=2.1135in SH404=2.0985in SH405=2.0825in SH406=1.8795in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH876=0.7600in SH403=0.7600in SH404=0.6800in SH405=0.7600in SH406=0.7600in |
| Max. Wall | SH876=0.0640in SH403=0.0645in SH404=0.0645in SH405=0.0645in SH406=0.0645in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH876=1.9990in SH403=1.9830in SH404=1.9680in SH405=1.9520in SH406=1.7490in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH876=1.9980in SH403=1.9820in SH404=1.9670in SH405=1.9510in SH406=1.7480in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067621504 |