Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1973-1975 | Buick Apollo |
| 1971 | Checker Marathon |
| 1972-1973 | Chevrolet Bel Air |
| 1971-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1971-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1975-1984 | Chevrolet C10 |
| 1971-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1971-1974 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1976-1980 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1971-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1971-1982 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1971-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1980-1986 | Chevrolet C50 |
| 1980-1986 | Chevrolet C60 |
| 1971-1979 | Chevrolet Camaro |
| 1977-1979 | Chevrolet Caprice |
| 1972-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1972-1974 | Chevrolet El Camino |
| 1976-1977 | Chevrolet El Camino |
| 1975-1984 | Chevrolet G10 |
| 1972-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1984 | Chevrolet G20 |
| 1972-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1979 | Chevrolet G30 |
| 1981-1984 | Chevrolet G30 |
| 1972-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1972-1973 | Chevrolet Impala |
| 1977-1979 | Chevrolet Impala |
| 1975-1984 | Chevrolet K10 |
| 1971-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1972-1974 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1976-1980 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1971-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1971-1982 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1977-1986 | Chevrolet K30 |
| 1972-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1976-1982 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1975 | Chevrolet Malibu |
| 1972-1979 | Chevrolet Nova |
| 1975-1980 | Chevrolet P10 |
| 1973-1974 | Chevrolet P10 Van |
| 1975-1989 | Chevrolet P20 |
| 1973-1974 | Chevrolet P20 Van |
| 1975-1989 | Chevrolet P30 |
| 1973-1974 | Chevrolet P30 Van |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 |
| 1987-1988 | Chevrolet R30 |
| 1987 | Chevrolet V20 |
| 1987-1988 | Chevrolet V30 |
| 1975-1978 | GMC C15 |
| 1976-1978 | GMC C15 Suburban |
| 1971-1974 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1971-1974 | GMC C15/C1500 Suburban |
| 1979-1984 | GMC C1500 |
| 1979-1980 | GMC C1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC C25 |
| 1975-1978 | GMC C25 Suburban |
| 1971-1974 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1971-1974 | GMC C25/C2500 Suburban |
| 1979-1986 | GMC C2500 |
| 1979-1982 | GMC C2500 Suburban |
| 1984 | GMC C2500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC C35 |
| 1971-1974 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1979-1986 | GMC C3500 |
| 1980-1986 | GMC C5000 |
| 1980-1986 | GMC C6000 |
| 1976-1978 | GMC G15 |
| 1972-1974 | GMC G15/G1500 Van |
| 1979-1984 | GMC G1500 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH718S |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-3 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH400=2.0010in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH400=1.9990in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH400=0.8700in |
| Max. Wall | SH400=0.0647in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH400=1.8692in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH400=1.8682in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067621191 |