Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1967-1974 | Ford Bronco |
| 1962-1967 | Ford Club Wagon |
| 1960-1961 | Ford Country Sedan |
| 1966-1969 | Ford Country Sedan |
| 1960-1961 | Ford Country Squire |
| 1965-1969 | Ford Country Squire |
| 1969-1971 | Ford E-100 Econoline |
| 1963-1970 | Ford Fairlane |
| 1978-1983 | Ford Fairmont |
| 1960-1970 | Ford Falcon |
| 1961-1965 | Ford Falcon Sedan Delivery |
| 1972-1974 | Ford Gran Torino |
| 1975-1982 | Ford Granada |
| 1983 | Ford LTD |
| 1970-1977 | Ford Maverick |
| 1964-1973 | Ford Mustang |
| 1979-1982 | Ford Mustang |
| 1965 | Ford P-100 |
| 1960-1964 | Ford Ranch Wagon |
| 1966-1970 | Ford Ranch Wagon |
| 1960-1973 | Ford Ranchero |
| 1963 | Ford Sprint |
| 1980-1982 | Ford Thunderbird |
| 1968-1974 | Ford Torino |
| 1964-1967 | Mercury Caliente |
| 1966-1967 | Mercury Capri |
| 1979-1982 | Mercury Capri |
| 1960-1969 | Mercury Comet |
| 1971-1977 | Mercury Comet |
| 1980-1982 | Mercury Cougar |
| 1963 | Mercury Country Cruiser |
| 1983 | Mercury Marquis |
| 1962-1963 | Mercury Meteor |
| 1975-1980 | Mercury Monarch |
| 1968-1974 | Mercury Montego |
| 1963-1967 | Mercury Villager |
| 1966-1967 | Mercury Voyager |
| 1978-1983 | Mercury Zephyr |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH703S |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | B-1 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH703=1.9790in SH412=1.9640in SH413=1.9490in SH414=1.9340in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH703=1.9780in SH412=1.9630in SH413=1.9480in SH414=1.9330in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH703=0.7300in SH412=0.7300in SH413=0.7300in SH414=0.7300in |
| Max. Wall | SH703=0.0833in SH412=0.0758in SH413=0.0683in SH414=0.0608in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH703=1.8105in SH412=1.8105in SH413=1.8105in SH414=1.8105in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH703=1.8095in SH412=1.8095in SH413=1.8095in SH414=1.8095in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067621092 |