Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1968-1970 | Buick Skylark |
| 1968-1969 | Buick Special |
| 1964-1965 | Chevrolet Bel Air |
| 1968-1970 | Chevrolet Bel Air |
| 1964-1965 | Chevrolet Biscayne |
| 1968-1970 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1970 | Chevrolet Blazer |
| 1969 | Chevrolet Brookwood |
| 1963-1967 | Chevrolet C10 Panel |
| 1963-1970 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1970 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1967 | Chevrolet C20 Panel |
| 1963-1970 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1967-1970 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1963-1966 | Chevrolet C30 Panel |
| 1963-1970 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1967-1970 | Chevrolet Camaro |
| 1964-1970 | Chevrolet Chevelle |
| 1962-1966 | Chevrolet Chevy II |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1964-1970 | Chevrolet El Camino |
| 1966-1969 | Chevrolet G10 Van |
| 1967-1969 | Chevrolet G20 Van |
| 1963-1970 | Chevrolet Impala |
| 1963-1970 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1967 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1967 | Chevrolet K20 Panel |
| 1963-1970 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1967-1970 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1969-1970 | Chevrolet Nova |
| 1963-1967 | Chevrolet P10 Series |
| 1968-1969 | Chevrolet P10 Van |
| 1963-1965 | Chevrolet P20 Series |
| 1967 | Chevrolet P20 Series |
| 1963-1967 | Chevrolet P30 Series |
| 1963-1966 | Chevrolet Suburban |
| 1964-1965 | GMC 1000 Series |
| 1964-1965 | GMC 1500 Series |
| 1964-1965 | GMC 2500 Series |
| 1967-1970 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1968-1970 | GMC C15/C1500 Suburban |
| 1967-1970 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1968-1970 | GMC C25/C2500 Suburban |
| 1967-1970 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1963-1966 | GMC G1000 Series |
| 1967 | GMC G15/G1500 Van |
| 1967 | GMC G25/G2500 Van |
| 1967-1970 | GMC K15/K1500 Pickup |
| 1967-1968 | GMC K15/K1500 Suburban |
| 1970 | GMC K15/K1500 Suburban |
| 1967-1970 | GMC K25/K2500 Pickup |
| 1968-1970 | GMC K25/K2500 Suburban |
| 1967 | GMC P25/P2500 Van |
| 1967 | GMC P35/P3500 Van |
| 1965 | GMC PB1500 Series |
| 1965 | GMC PB2500 Series |
| 1967-1970 | Oldsmobile Cutlass |
| 1966 | Oldsmobile F85 |
| 1968-1970 | Oldsmobile F85 |
| 1970 | Pontiac Firebird |
| 1970 | Pontiac LeMans |
| 1964-1965 | Pontiac Tempest |
| 1970 | Pontiac Tempest |
| 1966 | Studebaker Daytona |
| 1966 | Studebaker Wagonaire |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH399S |
| Bearing Material | AL-3 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH399=2.0110in SH400=2.0010in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH399=2.0090in SH400=1.9990in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH399=0.8700in SH400=0.8700in |
| Max. Wall | SH399=0.0697in SH400=0.0647in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH399=1.8692in SH400=1.8692in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH399=1.8682in SH400=1.8682in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067619815 |