Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966 | International 1000A |
| 1967 | International 1000B |
| 1968 | International 1000C |
| 1969-1970 | International 1000D |
| 1966 | International 1100A |
| 1967 | International 1100B |
| 1968 | International 1100C |
| 1969-1970 | International 1100D |
| 1966 | International 1200A |
| 1967 | International 1200B |
| 1968 | International 1200C |
| 1969-1970 | International 1200D |
| 1966 | International 1300A |
| 1967 | International 1300B |
| 1968 | International 1300C |
| 1969-1970 | International 1300D |
| 1961-1962 | International C100 |
| 1963-1964 | International C1000 |
| 1961-1962 | International C102 |
| 1961-1962 | International C110 |
| 1963-1964 | International C1100 |
| 1961-1962 | International C112 |
| 1961-1962 | International C120 |
| 1963-1964 | International C1200 |
| 1961-1962 | International C122 |
| 1961-1962 | International C130 |
| 1963-1964 | International C1300 |
| 1961-1962 | International C132 |
| 1965 | International D1000 |
| 1965 | International D1100 |
| 1965 | International D1200 |
| 1969-1970 | International M1100 |
| 1968-1970 | International M1200 |
| 1969-1970 | International M800 |
| 1969 | International M800 Navy |
| 1969-1970 | International M800 Post Office |
| 1968-1970 | International MA1200 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH220S |
| Bearing Material | B-1 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH493=2.2415in SH220=2.2215in SH455=2.2015in SH224=1.6320in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH493=2.2400in SH220=2.2200in SH455=2.2000in SH224=1.6305in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH493=1.1350in SH220=1.0720in SH455=1.0720in SH224=1.3220in |
| Max. Wall | SH493=0.0648in SH220=0.0648in SH455=0.0648in SH224=0.0648in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH493=2.1100in SH220=2.0900in SH455=2.0700in SH224=1.5005in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH493=2.1090in SH220=2.0890in SH455=2.0690in SH224=1.4995in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067619129 |