Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1977 | Buick Century |
| 1981 | Buick Century |
| 1977-1989 | Buick Electra |
| 1977-1983 | Buick Estate Wagon |
| 1977-1990 | Buick LeSabre |
| 1977 | Buick Regal |
| 1981-1983 | Buick Regal |
| 1985-1987 | Buick Regal |
| 1977-1985 | Buick Riviera |
| 1977 | Buick Skylark |
| 1987-1990 | Cadillac Brougham |
| 1979-1984 | Cadillac DeVille |
| 1979-1985 | Cadillac Eldorado |
| 1979-1986 | Cadillac Fleetwood |
| 1978-1985 | Cadillac Seville |
| 1978-1981 | Chevrolet C10 |
| 1978-1980 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1978 | Chevrolet C30 |
| 1980-1990 | Chevrolet Caprice |
| 1983-1984 | Chevrolet El Camino |
| 1980-1985 | Chevrolet Impala |
| 1982-1983 | Chevrolet Malibu |
| 1982-1984 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1978 | GMC C15 |
| 1978 | GMC C15 Suburban |
| 1979-1981 | GMC C1500 |
| 1979-1981 | GMC C1500 Suburban |
| 1980 | GMC C2500 Suburban |
| 1983-1984 | GMC Caballero |
| 1977-1984 | Oldsmobile 98 |
| 1977-1990 | Oldsmobile Custom Cruiser |
| 1977-1981 | Oldsmobile Cutlass |
| 1978-1984 | Oldsmobile Cutlass Calais |
| 1980-1983 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1977 | Oldsmobile Cutlass Salon |
| 1979-1980 | Oldsmobile Cutlass Salon |
| 1985-1987 | Oldsmobile Cutlass Salon |
| 1977-1988 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1977-1985 | Oldsmobile Delta 88 |
| 1977 | Oldsmobile Omega |
| 1977-1985 | Oldsmobile Toronado |
| 1977-1984 | Pontiac Bonneville |
| 1977-1981 | Pontiac Catalina |
| 1977-1979 | Pontiac Firebird |
| 1977 | Pontiac Grand LeMans |
| 1977 | Pontiac Grand Prix |
| 1981-1984 | Pontiac Grand Prix |
| 1977 | Pontiac Grand Safari |
| 1977 | Pontiac LeMans |
| 1983-1986 | Pontiac Parisienne |
| 1977 | Pontiac Phoenix |
| 1987-1989 | Pontiac Safari |
| 1977 | Pontiac Ventura |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH1355S |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-3 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH1359=2.1695in SH1355=2.1495in SH1356=2.1295in SH1357=2.1095in SH1358=2.0895in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH1359=2.1680in SH1355=2.1480in SH1356=2.1280in SH1357=2.1080in SH1358=2.0880in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH1359=0.6980in SH1355=0.6980in SH1356=0.6980in SH1357=0.6980in SH1358=0.6980in |
| Max. Wall | SH1359=0.0648in SH1355=0.0648in SH1356=0.0648in SH1357=0.0648in SH1358=0.0648in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH1359=2.0365in SH1355=2.0165in SH1356=1.9965in SH1357=1.9765in SH1358=1.9565in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH1359=2.0357in SH1355=2.0157in SH1356=1.9957in SH1357=1.9757in SH1358=1.9557in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067622389 |