Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1980-1983 | Chrysler Cordoba |
| 1983 | Chrysler Fifth Avenue |
| 1979-1981 | Chrysler LeBaron |
| 1982 | Chrysler New Yorker |
| 1979-1981 | Chrysler Newport |
| 1979-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1979-1980 | Dodge Aspen |
| 1979-1980 | Dodge B100 |
| 1981-1987 | Dodge B150 |
| 1979-1980 | Dodge B200 |
| 1981-1987 | Dodge B250 |
| 1979-1980 | Dodge B300 |
| 1979 | Dodge CB300 |
| 1979 | Dodge D100 |
| 1986-1987 | Dodge D100 |
| 1979-1987 | Dodge D150 |
| 1979-1980 | Dodge D200 |
| 1981-1987 | Dodge D250 |
| 1979-1983 | Dodge Diplomat |
| 1980-1983 | Dodge Mirada |
| 1979-1980 | Dodge Ramcharger |
| 1979-1981 | Dodge St. Regis |
| 1986-1987 | Dodge W100 |
| 1979-1987 | Dodge W150 |
| 1979-1980 | Dodge W200 |
| 1980-1983 | Plymouth Gran Fury |
| 1979-1980 | Plymouth PB100 |
| 1981-1983 | Plymouth PB150 |
| 1980 | Plymouth PB200 |
| 1981-1983 | Plymouth PB250 |
| 1979-1980 | Plymouth Trailduster |
| 1979-1980 | Plymouth Volare |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH1115S |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | B-1 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH1115=2.1305in SH1116=2.1145in SH1117=2.0995in SH425=2.0835in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH1115=2.1295in SH1116=2.1135in SH1117=2.0985in SH425=2.0825in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH1115=0.7900in SH1116=0.6300in SH1117=0.6300in SH425=0.7600in |
| Max. Wall | SH1115=0.0640in SH1116=0.0640in SH1117=0.0640in SH425=0.0645in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH1115=1.9990in SH1116=1.9830in SH1117=1.9680in SH425=1.9520in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH1115=1.9980in SH1116=1.9820in SH1117=1.9670in SH425=1.9510in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067621924 |