Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1979-1983 | Chrysler Cordoba |
| 1983-1989 | Chrysler Fifth Avenue |
| 1981-1983 | Chrysler Imperial |
| 1979-1981 | Chrysler LeBaron |
| 1979-1982 | Chrysler New Yorker |
| 1979-1981 | Chrysler Newport |
| 1979-1981 | Chrysler Town & Country |
| 1979-1980 | Dodge Aspen |
| 1979-1980 | Dodge B100 |
| 1981-1994 | Dodge B150 |
| 1995-1998 | Dodge B1500 |
| 1979-1980 | Dodge B200 |
| 1981-1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1979-1980 | Dodge B300 |
| 1981-1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1979-1980 | Dodge CB300 |
| 1979 | Dodge D100 |
| 1986-1989 | Dodge D100 |
| 1979-1993 | Dodge D150 |
| 1979-1980 | Dodge D200 |
| 1981-1993 | Dodge D250 |
| 1979-1980 | Dodge D300 |
| 1981-1993 | Dodge D350 |
| 1979-1981 | Dodge D400 |
| 1979-1981 | Dodge D450 |
| 1989-2003 | Dodge Dakota |
| 1979-1989 | Dodge Diplomat |
| 1998-2003 | Dodge Durango |
| 1979 | Dodge Magnum |
| 1980-1983 | Dodge Mirada |
| 1994-1997 | Dodge Ram 1500 |
| 1999 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 2500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 3500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 3500 Van |
| 1979-1993 | Dodge Ramcharger |
| 1979-1980 | Dodge RD200 |
| 1979-1981 | Dodge St. Regis |
| 1986-1989 | Dodge W100 |
| 1979-1993 | Dodge W150 |
| 1979-1980 | Dodge W200 |
| 1981-1993 | Dodge W250 |
| 1979-1980 | Dodge W300 |
| 1981-1993 | Dodge W350 |
| 1997-1998 | Jeep Grand Cherokee |
| 1980-1989 | Plymouth Gran Fury |
| 1979-1980 | Plymouth PB100 |
| 1981 | Plymouth PB150 |
| 1983 | Plymouth PB150 |
| 1979-1980 | Plymouth PB200 |
| 1981-1983 | Plymouth PB250 |
| 1979-1980 | Plymouth PB300 |
| 1981-1983 | Plymouth PB350 |
| 1979-1980 | Plymouth Trailduster |
| 1979-1980 | Plymouth Volare |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH1112S |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | B-1 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH875=2.1305in SH1112=2.1145in SH1113=2.0995in SH1114=2.0835in SH329=1.6930in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH875=2.1295in SH1112=2.1135in SH1113=2.0985in SH1114=2.0825in SH329=1.6920in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH875=0.9000in SH1112=0.6300in SH1113=0.6300in SH1114=0.6300in SH329=0.9500in |
| Max. Wall | SH875=0.0645in SH1112=0.0645in SH1113=0.0645in SH1114=0.0645in SH329=0.0650in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH875=1.9990in SH1112=1.9830in SH1113=1.9680in SH1114=1.9520in SH329=1.5615in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH875=1.9980in SH1112=1.9820in SH1113=1.9670in SH1114=1.9510in SH329=1.5605in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067621900 |