Clevite camshaft bearings are OE replacement parts that are finished to provide the recommended clearance right from the box. Designed to meet or exceed OE specification, materials will vary based upon the OE year, make and model.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1980-1982 | American Motors Concord |
| 1981-1983 | American Motors Eagle |
| 1980-1982 | American Motors Spirit |
| 1982-1992 | Buick Century |
| 1980-1985 | Buick Skylark |
| 1985-1990 | Chevrolet Astro |
| 1982-1986 | Chevrolet Camaro |
| 1982-1990 | Chevrolet Celebrity |
| 1980-1983 | Chevrolet Citation |
| 1990-1992 | Chevrolet Lumina |
| 1978-1980 | Chevrolet Monza |
| 1985-1993 | Chevrolet S10 |
| 1985-1990 | GMC S15 |
| 1985-1990 | GMC Safari |
| 1991-1993 | GMC Sonoma |
| 1980-1983 | Jeep CJ5 |
| 1980-1983 | Jeep CJ7 |
| 1982-1992 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1987-1990 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1980-1981 | Oldsmobile Omega |
| 1978-1980 | Oldsmobile Starfire |
| 1977 | Pontiac Astre |
| 1984-1988 | Pontiac Fiero |
| 1982-1986 | Pontiac Firebird |
| 1977-1978 | Pontiac Phoenix |
| 1980-1982 | Pontiac Phoenix |
| 1977-1980 | Pontiac Sunbird |
| 1977 | Pontiac Ventura |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | SH1030S |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-3 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | SH400=2.0010in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | SH400=1.9990in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Length | SH400=0.8700in |
| Max. Wall | SH400=0.0647in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | SH400=1.8692in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | SH400=1.8682in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067621696 |