Clevite H-Series performance bearings have a medium level of eccentricity, high crush, and a hardened steel back and thin overlay. These bearings are made without flash plating for better seating. Use H-Series bearings with crankshafts that have oversize fillets and where engines run in the medium to high RPM range.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1996 | AM General Hummer |
| 1980-1985 | Avanti II |
| 1987-1990 | Avanti II |
| 1977-1981 | Buick Century |
| 1991-1996 | Buick Commercial Chassis |
| 1978 | Buick LeSabre |
| 1982 | Buick LeSabre |
| 1977-1984 | Buick Regal |
| 1986-1987 | Buick Regal |
| 1991-1996 | Buick Roadmaster |
| 1977-1979 | Buick Skylark |
| 1990-1992 | Cadillac Brougham |
| 1992-1996 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1999-2000 | Cadillac Escalade |
| 1993-1996 | Cadillac Fleetwood |
| 1968-1974 | Checker Aerobus |
| 1969-1970 | Checker Deluxe |
| 1968-1982 | Checker Marathon |
| 1969-1974 | Checker Taxicab |
| 1968-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1981 | Chevrolet Bel Air |
| 1968-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1994 | Chevrolet Blazer |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1968-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1968-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1968-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1995-2000 | Chevrolet C35 |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-1995 | Chevrolet C3500HD |
| 1967-1997 | Chevrolet Camaro |
| 1968-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1997-1999 | Chevrolet Cargo Van |
| 1968-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1991-1994 | Chevrolet Commercial Chassis |
| 1968-1982 | Chevrolet Corvette |
| 1984-1996 | Chevrolet Corvette |
| 1968-1987 | Chevrolet El Camino |
| 1969-1970 | Chevrolet Estate |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1975-1995 | Chevrolet G10 |
| 1968-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1968-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1996 | Chevrolet G30 |
| 1970-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1968-1985 | Chevrolet Impala |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1968-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet K1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1968-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS909HX |
| Bearing Item Grade | High Performance |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2508HX=2.6416in MB2509HX(F)=2.6416in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2508HX=2.6406in MB2509HX(F)=2.6406in |
| Bearing Series | H |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2508HX=0.0950in MB2509HX(F)=0.0950in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2508HX=2.4493in MB2509HX(F)=2.4488in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2508HX=2.4483in MB2509HX(F)=2.4478in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2508HX=0.0046in MB2509HX(F)=0.0051in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2508HX=0.0016in MB2509HX(F)=0.0021in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067545022 |