Carrying on a tradition of durability and dependability, Clevite Bi-Metal (aluminum) engine bearings feature 100% lead-free aluminum silicon. Engineered with 60% more silicon than comparable competitive replacements, they provide better conditioning of journal surfaces. This results in greater seizure and wear resistance.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1996 | AM General Hummer |
| 1980-1985 | Avanti II |
| 1987-1990 | Avanti II |
| 1977-1981 | Buick Century |
| 1991-1996 | Buick Commercial Chassis |
| 1978 | Buick LeSabre |
| 1982 | Buick LeSabre |
| 1977-1984 | Buick Regal |
| 1986-1987 | Buick Regal |
| 1991-1996 | Buick Roadmaster |
| 1977-1979 | Buick Skylark |
| 1990-1992 | Cadillac Brougham |
| 1992-1996 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1999-2000 | Cadillac Escalade |
| 1993-1996 | Cadillac Fleetwood |
| 1968-1974 | Checker Aerobus |
| 1969-1970 | Checker Deluxe |
| 1968-1982 | Checker Marathon |
| 1969-1974 | Checker Taxicab |
| 1968-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1981 | Chevrolet Bel Air |
| 1968-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1994 | Chevrolet Blazer |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1968-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1968-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1968-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1995-2000 | Chevrolet C35 |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-1995 | Chevrolet C3500HD |
| 1967-1997 | Chevrolet Camaro |
| 1968-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1997-1999 | Chevrolet Cargo Van |
| 1968-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1991-1994 | Chevrolet Commercial Chassis |
| 1968-1982 | Chevrolet Corvette |
| 1984-1996 | Chevrolet Corvette |
| 1968-1987 | Chevrolet El Camino |
| 1969-1970 | Chevrolet Estate |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1975-1995 | Chevrolet G10 |
| 1968-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1968-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1996 | Chevrolet G30 |
| 1970-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1968-1985 | Chevrolet Impala |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1968-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet K1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1968-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS909A30 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-5 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2508A30=2.6415in MB2509A30(F)=2.6415in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2508A30=2.6406in MB2509A30(F)=2.6406in |
| Bearing Series | A |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2508A30=0.1105in MB2509A30(F)=0.1105in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.030in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2508A30=2.4343in MB2509A30(F)=2.4338in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2508A30=2.4334in MB2509A30(F)=2.4329in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2508A30=0.0036in MB2509A30(F)=0.0041in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2508A30=0.0006in MB2509A30(F)=0.0011in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067366894 |