Ideal for rebuilding engines where more demanding use is anticipated, such as heavy duty, motorsports, or street performance. As it is the most versatile replacement, Clevite engine bearing P-Series is suitable for most OE applications. Due to the increased load capacity of the Tri-Metal design, it is a suitable upgrade from Bi-Metal engine bearings.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975 | Buick Apollo |
| 1977 | Buick Century |
| 1977-1989 | Buick Electra |
| 1977-1983 | Buick Estate Wagon |
| 1977-1990 | Buick LeSabre |
| 1977 | Buick Regal |
| 1986-1987 | Buick Regal |
| 1977-1985 | Buick Riviera |
| 1975-1977 | Buick Skylark |
| 1987-1990 | Cadillac Brougham |
| 1979-1980 | Cadillac Eldorado |
| 1986 | Cadillac Fleetwood |
| 1976-1979 | Cadillac Seville |
| 1986-1990 | Chevrolet Caprice |
| 1964 | Oldsmobile 442 |
| 1977-1984 | Oldsmobile 98 |
| 1977-1990 | Oldsmobile Custom Cruiser |
| 1964-1981 | Oldsmobile Cutlass |
| 1978-1984 | Oldsmobile Cutlass Calais |
| 1980-1983 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1975-1977 | Oldsmobile Cutlass Salon |
| 1979 | Oldsmobile Cutlass Salon |
| 1985-1987 | Oldsmobile Cutlass Salon |
| 1967-1988 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1976 | Oldsmobile Cutlass Tiara |
| 1967-1968 | Oldsmobile Delmont 88 |
| 1968-1985 | Oldsmobile Delta 88 |
| 1964-1972 | Oldsmobile F85 |
| 1964-1966 | Oldsmobile Jetstar 88 |
| 1973-1977 | Oldsmobile Omega |
| 1977-1985 | Oldsmobile Toronado |
| 1964-1974 | Oldsmobile Vista Cruiser |
| 1977 | Pontiac Bonneville |
| 1979 | Pontiac Bonneville |
| 1981 | Pontiac Bonneville |
| 1977 | Pontiac Catalina |
| 1981 | Pontiac Catalina |
| 1977-1979 | Pontiac Firebird |
| 1977 | Pontiac Grand LeMans |
| 1977 | Pontiac Grand Prix |
| 1977 | Pontiac Grand Safari |
| 1976-1977 | Pontiac LeMans |
| 1986 | Pontiac Parisienne |
| 1987-1989 | Pontiac Safari |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS805P20 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2365P20=2.6880in MB2251P20=2.6880in MB2252P20(F)=2.6880in MB2253P20=2.6880in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2365P20=2.6870in MB2251P20=2.6870in MB2252P20(F)=2.6870in MB2253P20=2.6870in |
| Bearing Series | P |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2365P20=0.1036in MB2251P20=0.1036in MB2252P20(F)=0.1036in MB2253P20=0.1032in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.020in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2365P20=2.4795in MB2251P20=2.4795in MB2252P20(F)=2.4795in MB2253P20=2.4795in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2365P20=2.4785in MB2251P20=2.4785in MB2252P20(F)=2.4785in MB2253P20=2.4785in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2365P20=0.0036in MB2251P20=0.0036in MB2252P20(F)=0.0036in MB2253P20=0.0044in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2365P20=0.0006in MB2251P20=0.0006in MB2252P20(F)=0.0006in MB2253P20=0.0014in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067542618 |