G-Series bearings are constructed using a steel backing with a matrix of copper and an infiltrant of lead-tin babbitt.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966-1972 | Ford Bronco |
| 1962-1967 | Ford Club Wagon |
| 1960-1961 | Ford Country Sedan |
| 1965-1970 | Ford Country Sedan |
| 1960-1961 | Ford Country Squire |
| 1965-1970 | Ford Country Squire |
| 1969-1971 | Ford E-100 Econoline |
| 1969-1971 | Ford E-200 Econoline |
| 1969-1970 | Ford E-300 Econoline |
| 1961-1967 | Ford Econoline |
| 1963-1966 | Ford Fairlane |
| 1960-1969 | Ford Falcon |
| 1961-1965 | Ford Falcon Sedan Delivery |
| 1970-1972 | Ford Maverick |
| 1964-1965 | Ford Mustang |
| 1974 | Ford Mustang II |
| 1960-1970 | Ford P-100 |
| 1961-1967 | Ford P-350 |
| 1970 | Ford P-350 |
| 1960-1970 | Ford Ranch Wagon |
| 1960-1965 | Ford Ranchero |
| 1963-1964 | Ford Sprint |
| 1962-1965 | Ford Station Bus |
| 1964 | Mercury Caliente |
| 1974 | Mercury Capri |
| 1960-1969 | Mercury Comet |
| 1971-1972 | Mercury Comet |
| 1963 | Mercury Country Cruiser |
| 1964 | Mercury Cyclone |
| 1962-1963 | Mercury Meteor |
| 1962-1967 | Mercury Villager |
| 1966-1967 | Mercury Voyager |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS518G |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2002G=2.4020in MB2003G(F)=2.4020in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2002G=2.4012in MB2003G(F)=2.4012in |
| Bearing Series | G |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2002G=0.0759in MB2003G(F)=0.0759in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | Standard |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2002G=2.2490in MB2003G(F)=2.2490in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2002G=2.2482in MB2003G(F)=2.2482in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2002G=0.0033in MB2003G(F)=0.0033in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2002G=0.0007in MB2003G(F)=0.0007in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067536662 |