Ideal for rebuilding engines where more demanding use is anticipated, such as heavy duty, motorsports, or street performance. As it is the most versatile replacement, Clevite engine bearing P-Series is suitable for most OE applications. Due to the increased load capacity of the Tri-Metal design, it is a suitable upgrade from Bi-Metal engine bearings.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966-1967 | Checker Aerobus |
| 1965-1967 | Checker Marathon |
| 1959 | Chevrolet 3B |
| 1959 | Chevrolet 3C |
| 1959 | Chevrolet 3D |
| 1959 | Chevrolet 3E |
| 1959 | Chevrolet 3F |
| 1959 | Chevrolet 3G |
| 1955-1967 | Chevrolet Bel Air |
| 1958-1967 | Chevrolet Biscayne |
| 1959-1961 | Chevrolet Brookwood |
| 1960-1967 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1960-1967 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1967 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1960-1967 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1960-1962 | Chevrolet C40 |
| 1967 | Chevrolet Camaro |
| 1966-1967 | Chevrolet Caprice |
| 1964-1967 | Chevrolet Chevelle |
| 1963-1967 | Chevrolet Chevy II |
| 1955-1967 | Chevrolet Corvette |
| 1957-1958 | Chevrolet Del Ray |
| 1959-1960 | Chevrolet El Camino |
| 1964-1967 | Chevrolet El Camino |
| 1967 | Chevrolet G20 Van |
| 1958-1967 | Chevrolet Impala |
| 1960-1967 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1967 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1967 | Chevrolet K20 Panel |
| 1960-1967 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1967 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1959-1961 | Chevrolet Kingswood |
| 1969 | Chevrolet Kingswood |
| 1958-1961 | Chevrolet Nomad |
| 1955-1957 | Chevrolet One-Fifty Series |
| 1961-1962 | Chevrolet P10 Series |
| 1961-1962 | Chevrolet P20 Series |
| 1961-1962 | Chevrolet P30 Series |
| 1959-1961 | Chevrolet Parkwood |
| 1955-1958 | Chevrolet Sedan Delivery |
| 1960-1966 | Chevrolet Suburban |
| 1955-1958 | Chevrolet Truck |
| 1960 | Chevrolet Truck |
| 1955-1957 | Chevrolet Two-Ten Series |
| 1958 | Chevrolet Yeoman |
| 1960-1963 | GMC 1000 Series |
| 1960-1963 | GMC 1500 Series |
| 1960-1963 | GMC 2500 Series |
| 1960-1966 | GMC 3000 |
| 1960-1966 | GMC 3500 |
| 1967 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1967 | GMC C15/C1500 Suburban |
| 1967 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1967 | GMC C25/C2500 Suburban |
| 1967 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1967 | GMC G15/G1500 Van |
| 1967 | GMC G25/G2500 Van |
| 1967 | GMC K15/K1500 Pickup |
| 1967 | GMC K15/K1500 Suburban |
| 1967 | GMC K25/K2500 Pickup |
| 1967 | GMC K25/K2500 Suburban |
| 1967 | GMC P15/P1500 Van |
| 1967 | GMC P25/P2500 Van |
| 1967 | GMC P35/P3500 Van |
| 1960-1965 | GMC Suburban |
| 1960 | GMC Truck |
| 1965-1966 | Studebaker Commander |
| 1965-1966 | Studebaker Cruiser |
| 1965-1966 | Studebaker Daytona |
| 1966 | Studebaker Wagonaire |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS429P30 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB3135P30=2.4916in MB1769P30(F)=2.4916in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB3135P30=2.4906in MB1769P30(F)=2.4906in |
| Bearing Series | P |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB3135P30=0.1105in MB1769P30(F)=0.1105in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.030in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB3135P30=2.2693in MB1769P30(F)=2.2688in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB3135P30=2.2683in MB1769P30(F)=2.2678in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB3135P30=0.0011in MB1769P30(F)=0.0011in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB3135P30=0.0003in MB1769P30(F)=0.0003in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067533944 |