Ideal for rebuilding engines where more demanding use is anticipated, such as heavy duty, motorsports, or street performance. As it is the most versatile replacement, Clevite engine bearing P-Series is suitable for most OE applications. Due to the increased load capacity of the Tri-Metal design, it is a suitable upgrade from Bi-Metal engine bearings.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1959-1971 | Chrysler 300 |
| 1959-1975 | Chrysler Imperial |
| 1963 | Chrysler New Yorker |
| 1966-1978 | Chrysler New Yorker |
| 1963 | Chrysler Newport |
| 1966-1978 | Chrysler Newport |
| 1959-1960 | Chrysler Saratoga |
| 1959-1960 | Chrysler Town & Country |
| 1963 | Chrysler Town & Country |
| 1966-1977 | Chrysler Town & Country |
| 1959-1960 | Chrysler Windsor |
| 1963-1964 | Dodge 330 |
| 1963-1964 | Dodge 440 |
| 1963 | Dodge 880 |
| 1965 | Dodge 880 |
| 1974 | Dodge B100 Van |
| 1975-1978 | Dodge B200 |
| 1974 | Dodge B200 Van |
| 1975-1978 | Dodge B300 |
| 1974 | Dodge B300 Van |
| 1977-1979 | Dodge CB300 |
| 1970-1972 | Dodge Challenger |
| 1966-1974 | Dodge Charger |
| 1959 | Dodge Coronet |
| 1965-1976 | Dodge Coronet |
| 1959-1960 | Dodge Custom |
| 1975-1978 | Dodge D100 |
| 1973-1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1978 | Dodge D150 |
| 1975-1978 | Dodge D200 |
| 1973-1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1975-1978 | Dodge D300 |
| 1972-1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1978 | Dodge D400 |
| 1978 | Dodge D450 |
| 1960-1962 | Dodge Dart |
| 1959 | Dodge Lancer |
| 1974 | Dodge M300 |
| 1974 | Dodge M350 |
| 1960 | Dodge Matador |
| 1974 | Dodge MB300 |
| 1965-1978 | Dodge Monaco |
| 1960 | Dodge Phoenix |
| 1960 | Dodge Polara |
| 1963-1973 | Dodge Polara |
| 1974-1978 | Dodge Ramcharger |
| 1959 | Dodge Royal |
| 1975-1977 | Dodge Royal Monaco |
| 1959 | Dodge Sierra |
| 1975-1977 | Dodge W100 |
| 1973-1974 | Dodge W100 Pickup |
| 1978 | Dodge W150 |
| 1975-1978 | Dodge W200 |
| 1973-1974 | Dodge W200 Pickup |
| 1975-1978 | Dodge W300 |
| 1972-1974 | Dodge W300 Pickup |
| 1968-1969 | Plymouth Barracuda |
| 1971-1972 | Plymouth Barracuda |
| 1960 | Plymouth Belvedere |
| 1963 | Plymouth Belvedere |
| 1965-1970 | Plymouth Belvedere |
| 1972 | Plymouth Cuda |
| 1960 | Plymouth Custom |
| 1960 | Plymouth Fleet Special |
| 1960 | Plymouth Fury |
| 1967 | Plymouth GTX |
| 1968 | Plymouth Road Runner |
| 1965-1967 | Plymouth Satellite |
| 1973 | Plymouth Satellite |
| 1964 | Plymouth Savoy |
| 1960 | Plymouth Sport Wagon |
| 1967 | Plymouth VIP |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS2324P10 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2324P10=2.9430in MB2495P10(F)=2.9430in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2324P10=0.9425in MB2495P10(F)=2.9425in |
| Bearing Series | P |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2324P10=0.1006in MB2495P10(F)=0.1006in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.010in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2324P10=2.7405in MB2495P10(F)=2.7405in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2324P10=2.7395in MB2495P10(F)=2.7395in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2324P10=0.0036in MB2495P10(F)=0.0036in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2324P10=0.0011in MB2495P10(F)=0.0011in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067905178 |