Carrying on a tradition of durability and dependability, Clevite Bi-Metal (aluminum) engine bearings feature 100% lead-free aluminum silicon. Engineered with 60% more silicon than comparable competitive replacements, they provide better conditioning of journal surfaces. This results in greater seizure and wear resistance.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-1989 | Buick Century |
| 1994-2005 | Buick Century |
| 1988-1996 | Buick Regal |
| 2002-2005 | Buick Rendezvous |
| 1985 | Buick Skylark |
| 1994-1998 | Buick Skylark |
| 2005 | Buick Terraza |
| 1986-1987 | Cadillac Cimarron |
| 1990-1996 | Chevrolet Beretta |
| 1990-1995 | Chevrolet Camaro |
| 1988 | Chevrolet Cavalier |
| 1990-1994 | Chevrolet Cavalier |
| 1985-1990 | Chevrolet Celebrity |
| 1985 | Chevrolet Citation II |
| 1987-1996 | Chevrolet Corsica |
| 2005-2009 | Chevrolet Equinox |
| 2000-2005 | Chevrolet Impala |
| 1990-2001 | Chevrolet Lumina |
| 1990-1996 | Chevrolet Lumina APV |
| 1997-2005 | Chevrolet Malibu |
| 1995-2005 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1985-1993 | Chevrolet S10 |
| 1986-1989 | Chevrolet S10 Blazer |
| 2005 | Chevrolet Uplander |
| 1997-2005 | Chevrolet Venture |
| 1985 | GMC S15 |
| 1990 | GMC S15 |
| 1985 | GMC S15 Jimmy |
| 1991-1993 | GMC Sonoma |
| 1991-1994 | Isuzu Pickup |
| 1991-1992 | Isuzu Rodeo |
| 1990-1991 | Isuzu Trooper |
| 1985-1986 | Jeep Cherokee |
| 1986 | Jeep Comanche |
| 1985 | Jeep Wagoneer |
| 1994-1998 | Oldsmobile Achieva |
| 1999-2004 | Oldsmobile Alero |
| 2001-2002 | Oldsmobile Aurora |
| 1997-1999 | Oldsmobile Cutlass |
| 1986-1989 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1994-1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1987-1989 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1994 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1988-1997 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1985-1987 | Oldsmobile Firenza |
| 1999-2002 | Oldsmobile Intrigue |
| 1990-1994 | Oldsmobile Silhouette |
| 1996-2004 | Oldsmobile Silhouette |
| 1985-1991 | Pontiac 6000 |
| 2001-2005 | Pontiac Aztek |
| 1985-1988 | Pontiac Fiero |
| 1985-1986 | Pontiac Firebird |
| 1989-1995 | Pontiac Firebird |
| 2005 | Pontiac G6 |
| 1994-2005 | Pontiac Grand Am |
| 1988-2003 | Pontiac Grand Prix |
| 1999-2005 | Pontiac Montana |
| 1991-1994 | Pontiac Sunbird |
| 2006-2009 | Pontiac Torrent |
| 1990-1998 | Pontiac Trans Sport |
| 2005 | Saturn Relay |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS2273A25MM |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-5 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB3511A25MM=2.8412in MB3512A25MM=2.8412in MB3881A25MM(F)=2.8412in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB3511A25MM=2.8407in MB3512A25MM=2.8407in MB3881A25MM(F)=2.8407in |
| Bearing Series | A |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB3511A25MM=0.1007in MB3512A25MM=0.1007in MB3881A25MM(F)=0.1008in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.25mm Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB3511A25MM=2.6429in MB3512A25MM=2.6429in MB3881A25MM(F)=2.6429in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB3511A25MM=2.6423in MB3512A25MM=2.6423in MB3881A25MM(F)=2.6423in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB3511A25MM=0.0036in MB3512A25MM=0.0036in MB3881A25MM(F)=0.0032in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB3511A25MM=0.0015in MB3512A25MM=0.0015in MB3881A25MM(F)=0.0004in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067743183 |