Carrying on a tradition of durability and dependability, Clevite Bi-Metal (aluminum) engine bearings feature 100% lead-free aluminum silicon. Engineered with 60% more silicon than comparable competitive replacements, they provide better conditioning of journal surfaces. This results in greater seizure and wear resistance.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1980-1982 | American Motors Concord |
| 1981-1983 | American Motors Eagle |
| 1980-1982 | American Motors Spirit |
| 1982-1992 | Buick Century |
| 1980-1985 | Buick Skylark |
| 1985-1990 | Chevrolet Astro |
| 1982-1986 | Chevrolet Camaro |
| 1982-1990 | Chevrolet Celebrity |
| 1962-1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1980-1983 | Chevrolet Citation |
| 1984-1985 | Chevrolet Citation II |
| 1964-1965 | Chevrolet G10 Van |
| 1990-1992 | Chevrolet Lumina |
| 1978-1980 | Chevrolet Monza |
| 1969-1970 | Chevrolet Nova |
| 1963-1965 | Chevrolet P10 Series |
| 1985-1993 | Chevrolet S10 |
| 1985-1988 | Chevrolet S10 Blazer |
| 1963-1965 | GMC G1000 Series |
| 1966 | GMC P1000 |
| 1963-1965 | GMC PB1000 Series |
| 1985-1990 | GMC S15 |
| 1985-1988 | GMC S15 Jimmy |
| 1985-1990 | GMC Safari |
| 1991-1993 | GMC Sonoma |
| 1963-1965 | GMC Suburban |
| 1980-1983 | Jeep CJ5 |
| 1980-1983 | Jeep CJ7 |
| 1980-1983 | Jeep DJ5 |
| 1981-1983 | Jeep Scrambler |
| 1982-1992 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1987-1990 | Oldsmobile Cutlass Cruiser |
| 1980-1984 | Oldsmobile Omega |
| 1978-1980 | Oldsmobile Starfire |
| 1982-1991 | Pontiac 6000 |
| 1977 | Pontiac Astre |
| 1984-1988 | Pontiac Fiero |
| 1982-1986 | Pontiac Firebird |
| 1977-1978 | Pontiac Phoenix |
| 1980-1984 | Pontiac Phoenix |
| 1977-1980 | Pontiac Sunbird |
| 1977 | Pontiac Ventura |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS1733A20 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-5 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB3135A20=2.4916in MB-2588A20(F)=2.4916in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB3135A20=2.4906in MB-2588A20(F)=2.4906in |
| Bearing Series | A |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB3135A20=0.1055in MB-2588A20(F)=0.1055in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.020in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB3135A20=2.2893in MB-2588A20(F)=2.2893in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB3135A20=2.2883in MB-2588A20(F)=2.2883in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB3135A20=0.0029in MB-2588A20(F)=0.0029in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB3135A20=0.0003in MB-2588A20(F)=0.0003in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067796745 |