Ideal for rebuilding engines where more demanding use is anticipated, such as heavy duty, motorsports, or street performance. As it is the most versatile replacement, Clevite engine bearing P-Series is suitable for most OE applications. Due to the increased load capacity of the Tri-Metal design, it is a suitable upgrade from Bi-Metal engine bearings.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1978-1982 | Ford Bronco |
| 1984-1985 | Ford Bronco |
| 1971-1974 | Ford Country Sedan |
| 1971-1974 | Ford Country Squire |
| 1971-1977 | Ford Custom 500 |
| 1977-1983 | Ford E-100 Econoline |
| 1977-1983 | Ford E-100 Econoline Club Wagon |
| 1977-1985 | Ford E-150 Econoline |
| 1977-1996 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1977-1996 | Ford E-250 Econoline |
| 1977-1991 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1977-1996 | Ford E-350 Econoline |
| 1977-1996 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1996 | Ford Econoline Super Duty |
| 1975-1976 | Ford Elite |
| 1977-1979 | Ford F-100 |
| 1977-1996 | Ford F-150 |
| 1977-1997 | Ford F-250 |
| 1997 | Ford F-250 HD |
| 1977-1997 | Ford F-350 |
| 1971-1974 | Ford Galaxie 500 |
| 1972-1976 | Ford Gran Torino |
| 1977 | Ford Granada |
| 1970-1986 | Ford LTD |
| 1987-1991 | Ford LTD Crown Victoria |
| 1977-1979 | Ford LTD II |
| 1971-1973 | Ford Mustang |
| 1995 | Ford Mustang |
| 1976 | Ford P-350 |
| 1976 | Ford P-400 |
| 1976-1977 | Ford P-500 |
| 1971-1974 | Ford Ranch Wagon |
| 1969 | Ford Ranchero |
| 1972-1979 | Ford Ranchero |
| 1977-1979 | Ford Thunderbird |
| 1971-1976 | Ford Torino |
| 1977-1980 | Lincoln Continental |
| 1977-1979 | Lincoln Mark V |
| 1980 | Lincoln Mark VI |
| 1977 | Lincoln Versailles |
| 1971-1974 | Mercury Colony Park |
| 1973-1979 | Mercury Cougar |
| 1975-1978 | Mercury Grand Marquis |
| 1981 | Mercury Grand Marquis |
| 1971-1979 | Mercury Marquis |
| 1981 | Mercury Marquis |
| 1977 | Mercury Monarch |
| 1972-1976 | Mercury Montego |
| 1971-1974 | Mercury Monterey |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS1432P30 |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2754P30=3.193in MB2588P30(F)=3.193in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2754P30=3.1922in MB2588P30(F)=3.1922in |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2754P30=0.106in MB2588P30(F)=0.106in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.030in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2754P30=2.9702in MB2588P30(F)=2.9702in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2754P30=2.96994in MB2588P30(F)=2.96994in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2754P30=0.0029in MB2588P30(F)=0.0029in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2754P30=0.0005in MB2588P30(F)=0.0005in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067552747 |