Carrying on a tradition of durability and dependability, Clevite Bi-Metal (aluminum) engine bearings feature 100% lead-free aluminum silicon. Engineered with 60% more silicon than comparable competitive replacements, they provide better conditioning of journal surfaces. This results in greater seizure and wear resistance.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1975-1980 | Chrysler Cordoba |
| 1978-1979 | Chrysler LeBaron |
| 1977-1980 | Chrysler New Yorker |
| 1974-1980 | Chrysler Newport |
| 1978-1979 | Chrysler Town & Country |
| 1976-1980 | Dodge Aspen |
| 1976-1978 | Dodge B100 |
| 1974 | Dodge B100 Van |
| 1998 | Dodge B1500 |
| 1975-1980 | Dodge B200 |
| 1974 | Dodge B200 Van |
| 1981 | Dodge B250 |
| 1984-1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1975-1980 | Dodge B300 |
| 1974 | Dodge B300 Van |
| 1981-1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1974-1980 | Dodge CB300 |
| 1974 | Dodge Challenger |
| 1974-1978 | Dodge Charger |
| 1974-1976 | Dodge Coronet |
| 1975-1979 | Dodge D100 |
| 1986-1988 | Dodge D100 |
| 1974 | Dodge D100 Pickup |
| 1977-1982 | Dodge D150 |
| 1984-1991 | Dodge D150 |
| 1993 | Dodge D150 |
| 1975-1980 | Dodge D200 |
| 1974 | Dodge D200 Pickup |
| 1981-1982 | Dodge D250 |
| 1984-1993 | Dodge D250 |
| 1975-1980 | Dodge D300 |
| 1974 | Dodge D300 Pickup |
| 1981-1993 | Dodge D350 |
| 1978-1981 | Dodge D400 |
| 1978-1981 | Dodge D450 |
| 1998-2003 | Dodge Dakota |
| 1974-1976 | Dodge Dart |
| 1978-1979 | Dodge Diplomat |
| 1998-2003 | Dodge Durango |
| 1978-1979 | Dodge Magnum |
| 1980 | Dodge Mirada |
| 1974-1978 | Dodge Monaco |
| 1994-2003 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 2500 Van |
| 1994-2002 | Dodge Ram 3500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 3500 Van |
| 1974-1981 | Dodge Ramcharger |
| 1984-1993 | Dodge Ramcharger |
| 1978-1980 | Dodge RD200 |
| 1975-1977 | Dodge Royal Monaco |
| 1979-1980 | Dodge St. Regis |
| 1975-1977 | Dodge W100 |
| 1986-1988 | Dodge W100 |
| 1974 | Dodge W100 Pickup |
| 1977-1981 | Dodge W150 |
| 1984-1991 | Dodge W150 |
| 1993 | Dodge W150 |
| 1975-1980 | Dodge W200 |
| 1974 | Dodge W200 Pickup |
| 1981-1982 | Dodge W250 |
| 1984-1993 | Dodge W250 |
| 1975-1980 | Dodge W300 |
| 1974 | Dodge W300 Pickup |
| 1981-1993 | Dodge W350 |
| 1998 | Jeep Grand Cherokee |
| 1974 | Plymouth Barracuda |
| 1974 | Plymouth Cuda |
| 1974-1976 | Plymouth Duster |
| 1974-1978 | Plymouth Fury |
| 1974 | Plymouth Fury I |
| 1974 | Plymouth Fury II |
| 1974 | Plymouth Fury III |
| 1974-1977 | Plymouth Gran Fury |
| 1980 | Plymouth Gran Fury |
| 1976-1978 | Plymouth PB100 |
| 1974 | Plymouth PB100 Van |
| 1975-1980 | Plymouth PB200 |
| 1974 | Plymouth PB200 Van |
| 1981 | Plymouth PB250 |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS1266A10 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-5 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2622A10=3.0030in MB2623A10(F)=3.0030in MB2624A10=3.0030in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2622A10=3.0025in MB2623A10(F)=3.0025in MB2624A10=3.0025in |
| Bearing Series | A |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2622A10=0.1009in MB2623A10(F)=0.1009in MB2624A10=0.1009in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.010in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2622A10=2.8055in MB2623A10(F)=2.8055in MB2624A10=2.8055in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2622A10=2.8045in MB2623A10(F)=2.8045in MB2624A10=2.8045in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2622A10=0.0032in MB2623A10(F)=0.0032in MB2624A10=0.0032in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2622A10=0.0005in MB2623A10(F)=0.0005in MB2624A10=0.0005in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067649669 |