Ideal for rebuilding engines where more demanding use is anticipated, such as heavy duty, motorsports, or street performance. As it is the most versatile replacement, Clevite engine bearing P-Series is suitable for most OE applications. Due to the increased load capacity of the Tri-Metal design, it is a suitable upgrade from Bi-Metal engine bearings.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1966-1974 | American Motors Ambassador |
| 1966-1968 | American Motors American |
| 1968-1970 | American Motors AMX |
| 1978-1979 | American Motors AMX |
| 1963-1966 | American Motors Classic |
| 1978-1979 | American Motors Concord |
| 1972-1976 | American Motors Gremlin |
| 1970-1977 | American Motors Hornet |
| 1968-1974 | American Motors Javelin |
| 1965-1967 | American Motors Marlin |
| 1971-1978 | American Motors Matador |
| 1978-1979 | American Motors Pacer |
| 1969 | American Motors Rambler |
| 1966-1970 | American Motors Rebel |
| 1966 | American Motors Rogue |
| 1979 | American Motors Spirit |
| 1974 | International 100 |
| 1974 | International 200 |
| 1974-1983 | Jeep Cherokee |
| 1971-1981 | Jeep CJ5 |
| 1971-1975 | Jeep CJ6 |
| 1976-1981 | Jeep CJ7 |
| 1972-1973 | Jeep Commando |
| 1984-1991 | Jeep Grand Wagoneer |
| 1971-1973 | Jeep J-100 |
| 1970-1973 | Jeep J-2500 |
| 1970-1973 | Jeep J-2600 |
| 1970-1971 | Jeep J-3800 |
| 1971-1973 | Jeep J-4500 |
| 1971-1973 | Jeep J-4600 |
| 1971-1973 | Jeep J-4700 |
| 1971-1973 | Jeep J-4800 |
| 1974-1988 | Jeep J10 |
| 1974-1988 | Jeep J20 |
| 1972-1983 | Jeep Wagoneer |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS1041P10 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2579P10=2.9417in MB2578P10(F)=2.9417in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2579P10=2.9410in MB2578P10(F)=2.9410in |
| Bearing Series | P |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2579P10=0.1009in MB2578P10(F)=0.1009in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.010in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2579P10=2.7389in MB2578P10(F)=2.7389in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2579P10=2.7374in MB2578P10(F)=2.7374in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2579P10=0.0038in MB2578P10(F)=0.0038in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2579P10=0.0006in MB2578P10(F)=0.0006in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067547644 |