Ideal for rebuilding engines where more demanding use is anticipated, such as heavy duty, motorsports, or street performance. As it is the most versatile replacement, Clevite engine bearing P-Series is suitable for most OE applications. Due to the increased load capacity of the Tri-Metal design, it is a suitable upgrade from Bi-Metal engine bearings.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1969-1974 | Ford Country Sedan |
| 1969-1974 | Ford Country Squire |
| 1969-1972 | Ford Custom |
| 1969-1976 | Ford Custom 500 |
| 1978 | Ford E-100 Econoline |
| 1975-1980 | Ford E-250 Econoline |
| 1975-1991 | Ford E-250 Econoline Club Wagon |
| 1975-1996 | Ford E-350 Econoline |
| 1977-1996 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1996 | Ford Econoline Super Duty |
| 1975-1976 | Ford Elite |
| 1973-1974 | Ford F-100 |
| 1979 | Ford F-100 |
| 1975-1979 | Ford F-150 |
| 1973-1979 | Ford F-250 |
| 1983-1996 | Ford F-250 |
| 1997 | Ford F-250 HD |
| 1973-1979 | Ford F-350 |
| 1983-1997 | Ford F-350 |
| 1988-1997 | Ford F-53 Motorhome Chassis |
| 1988-1997 | Ford F-Super Duty |
| 1970 | Ford Fairlane |
| 1970 | Ford Falcon |
| 1969-1974 | Ford Galaxie 500 |
| 1972-1976 | Ford Gran Torino |
| 1969-1978 | Ford LTD |
| 1969-1971 | Ford Mustang |
| 1969-1974 | Ford Ranch Wagon |
| 1970-1977 | Ford Ranchero |
| 1968-1976 | Ford Thunderbird |
| 1970-1976 | Ford Torino |
| 1968-1978 | Lincoln Continental |
| 1968-1971 | Lincoln Mark III |
| 1972-1976 | Lincoln Mark IV |
| 1977-1978 | Lincoln Mark V |
| 1969-1974 | Mercury Colony Park |
| 1969-1971 | Mercury Cougar |
| 1973-1976 | Mercury Cougar |
| 1969-1971 | Mercury Cyclone |
| 1975-1978 | Mercury Grand Marquis |
| 1969-1970 | Mercury Marauder |
| 1969-1978 | Mercury Marquis |
| 1970-1976 | Mercury Montego |
| 1969-1974 | Mercury Monterey |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS1039P10 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2564P10=3.1930in MB2565P10(F)=3.1930in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2564P10=3.1922in MB2565P10(F)=3.1922in |
| Bearing Series | P |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2564P10=0.1008in MB2565P10(F)=0.1008in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.010in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2564P10=2.9902in MB2565P10(F)=2.9902in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2564P10=2.9894in MB2565P10(F)=2.9894in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2564P10=0.0033in MB2565P10(F)=0.0033in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2564P10=0.0007in MB2565P10(F)=0.0007in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067547538 |