Clevite H-Series performance bearings have a medium level of eccentricity, high crush, and a hardened steel back and thin overlay. These bearings are made without flash plating for better seating. Use H-Series bearings with crankshafts that have oversize fillets and where engines run in the medium to high RPM range.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1970-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1970-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1976-1980 | Chevrolet C10 |
| 1976-1980 | Chevrolet C20 |
| 1976-1980 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1976-1978 | Chevrolet C30 |
| 1970-1976 | Chevrolet Caprice |
| 1970-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1973-1976 | Chevrolet El Camino |
| 1970 | Chevrolet Estate |
| 1976 | Chevrolet G10 |
| 1975-1980 | Chevrolet G20 |
| 1975-1980 | Chevrolet G30 |
| 1970-1976 | Chevrolet Impala |
| 1975-1980 | Chevrolet K10 |
| 1975-1979 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1975-1980 | Chevrolet K20 |
| 1975-1980 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1977-1980 | Chevrolet K30 |
| 1975-1979 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1970-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1975 | Chevrolet Malibu |
| 1970-1976 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1977 | Chevrolet P10 |
| 1976 | Chevrolet P30 |
| 1970-1972 | Chevrolet Townsman |
| 1976 | GMC C15 |
| 1978 | GMC C15 |
| 1979-1980 | GMC C1500 |
| 1976-1978 | GMC C25 |
| 1978 | GMC C25 Suburban |
| 1979 | GMC C2500 |
| 1980 | GMC C2500 Suburban |
| 1976-1978 | GMC C35 |
| 1979 | GMC C3500 |
| 1976 | GMC G15 |
| 1979 | GMC G1500 |
| 1975-1978 | GMC G25 |
| 1979-1980 | GMC G2500 |
| 1975-1978 | GMC G35 |
| 1979-1980 | GMC G3500 |
| 1975-1979 | GMC Jimmy |
| 1975-1978 | GMC K15 |
| 1975-1978 | GMC K15 Suburban |
| 1979-1980 | GMC K1500 |
| 1979-1980 | GMC K1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC K25 |
| 1975-1978 | GMC K25 Suburban |
| 1979-1980 | GMC K2500 |
| 1979-1980 | GMC K2500 Suburban |
| 1977-1978 | GMC K35 |
| 1979-1980 | GMC K3500 |
| 1972 | GMC Sprint |
| 1974-1976 | GMC Sprint |
| 1975 | Oldsmobile Custom Cruiser |
| 1975 | Oldsmobile Delta 88 |
| 1974-1975 | Pontiac Bonneville |
| 1976 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS1038H20 |
| Bearing Item Grade | High Performance |
| Bearing Material | TM-77 |
| Bearing Note | Grooved Upper Halves, Plain Lower Halves |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2562H20=2.8416in MB2563H20(F)=2.8416in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2562H20=2.8406in MB2563H20(F)=2.8406in |
| Bearing Series | H |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2562H20=0.1053in MB2563H20(F)=0.1053in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.020in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2562H20=2.6293in MB2563H20(F)=2.6288in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2562H20=2.6284in MB2563H20(F)=2.6279in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2562H20=0.0031in MB2563H20(F)=0.0036in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2562H20=0.0007in MB2563H20(F)=0.0012in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067471772 |