Carrying on a tradition of durability and dependability, Clevite Bi-Metal (aluminum) engine bearings feature 100% lead-free aluminum silicon. Engineered with 60% more silicon than comparable competitive replacements, they provide better conditioning of journal surfaces. This results in greater seizure and wear resistance.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1970-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1970 | Chevrolet Brookwood |
| 1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1976-1980 | Chevrolet C10 |
| 1976-1980 | Chevrolet C20 |
| 1976-1980 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1976-1978 | Chevrolet C30 |
| 1970-1976 | Chevrolet Caprice |
| 1970-1972 | Chevrolet Chevelle |
| 1974-1976 | Chevrolet El Camino |
| 1976 | Chevrolet G10 |
| 1975-1980 | Chevrolet G20 |
| 1975-1980 | Chevrolet G30 |
| 1970-1976 | Chevrolet Impala |
| 1975-1980 | Chevrolet K10 |
| 1975-1979 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1975-1980 | Chevrolet K20 |
| 1975-1980 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1977-1980 | Chevrolet K30 |
| 1975-1979 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1970-1972 | Chevrolet Kingswood |
| 1975 | Chevrolet Malibu |
| 1970-1976 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1977 | Chevrolet P10 |
| 1976 | Chevrolet P30 |
| 1970-1972 | Chevrolet Townsman |
| 1976 | GMC C15 |
| 1978 | GMC C15 |
| 1979-1980 | GMC C1500 |
| 1976-1978 | GMC C25 |
| 1978 | GMC C25 Suburban |
| 1979 | GMC C2500 |
| 1980 | GMC C2500 Suburban |
| 1976-1978 | GMC C35 |
| 1979 | GMC C3500 |
| 1976 | GMC G15 |
| 1979 | GMC G1500 |
| 1975-1978 | GMC G25 |
| 1979-1980 | GMC G2500 |
| 1975-1978 | GMC G35 |
| 1979-1980 | GMC G3500 |
| 1975-1979 | GMC Jimmy |
| 1975-1978 | GMC K15 |
| 1975-1978 | GMC K15 Suburban |
| 1979-1980 | GMC K1500 |
| 1979-1980 | GMC K1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC K25 |
| 1975-1978 | GMC K25 Suburban |
| 1979-1980 | GMC K2500 |
| 1979-1980 | GMC K2500 Suburban |
| 1977-1978 | GMC K35 |
| 1979-1980 | GMC K3500 |
| 1974-1976 | GMC Sprint |
| 1974-1975 | Pontiac Bonneville |
| 1976 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | MS1038A30 |
| Bearing Item Grade | OE Replacement |
| Bearing Material | AL-5 |
| Bearing O.D. or Housing Bore (max.) | MB2562A30=2.8415in MB2563A30(F)=2.8415in |
| Bearing O.D. or Housing Bore (min.) | MB2562A30=2.8406in MB2563A30(F)=2.8406in |
| Bearing Series | A |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8483308090 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max. Wall | MB2562A30=0.1105in MB2563A30(F)=0.1105in |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 0.030in Undersize |
| Standard Shaft Diameter (max.) | MB2562A30=2.6343in MB2563A30(F)=2.6338in |
| Standard Shaft Diameter (min.) | MB2562A30=2.6334in MB2563A30(F)=2.6329in |
| Vertical Oil Clearance (max.) | MB2562A30=0.0034in MB2563A30(F)=0.0039in |
| Vertical Oil Clearance (min.) | MB2562A30=0.0006in MB2563A30(F)=0.0011in |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00027067985040 |