2-1/16in. FUEL LEVEL; PROGRAMMABLE 0-300 ?; SPEK
Traditionally, paring the proper fuel level level gauge to the application could be a more difficult task than it needed to be. The AutoMeter Digital Stepper Motor Fuel Level Gauge drastically simplifies the process with it's easily configurable resistance range. With 7 common configurations stored in memory from the factory, the vast majority of all applications are covered. In the instance your fuel level sender is not included in these preconfigured ranges, an innovative custom calibration mode allows any sending unit that operates between 0 and 280 ohms, empty or full, to be easily paired. Our 'snapshot' programming method will allow you to capture the empty and full readings and the gauge does the rest. No matter your application, there simply isn't an easier solution for fuel level monitoring available on the market. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
Traditionally, paring the proper fuel level level gauge to the application could be a more difficult task than it needed to be. The AutoMeter Digital Stepper Motor Fuel Level Gauge drastically simplifies the process with it's easily configurable resistance range. With 7 common configurations stored in memory from the factory, the vast majority of all applications are covered. In the instance your fuel level sender is not included in these preconfigured ranges, an innovative custom calibration mode allows any sending unit that operates between 0 and 280 ohms, empty or full, to be easily paired. Our 'snapshot' programming method will allow you to capture the empty and full readings and the gauge does the rest. No matter your application, there simply isn't an easier solution for fuel level monitoring available on the market. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
- 7 User Selectable Colors
- Built In Pro Control Circuits
- Custom Programmable Activation
- Set Custom Alert Points
- Acquire Data For Later Review
- Incl. 8 ft. Wiring Harness
- Wide Angle Dial Size
- Bright Illumination
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B00VTC5C8I |
| Attachment Method | Flange |
| Bezel Color | Black |
| Bezel Style | Spek Square Shoulder |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Dimensions | 2.250 in. x 16.000 in. x 24.000 in. |
| Dimensions (In) | 2.25 x 16 x 24 |
| Dimensions (in.) | 2.250 in. x 16.000 in. x 24.000 in. |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Type | Fuel Level |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026107000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.050 in., 52.1mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | 7 User Selectable Colors |
| Lighting Type | LED |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outer Bezel Diameter | 2.360 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Temperature | N/A |
| Thread Size | N/A |
| Type | Flange |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074159497 |