2-1/16in. TEMPERATURE 140-380 F DIGITAL STEPPER MOTOR CHRONO
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
- Unique Three Dimensional Dial Design
- Features Metric And Imperial Scaling
- Modern White LED Through-The-Dial Lighting
- 12 And 16 Volt Compatible
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Stack |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Electric; Digital Stepper Motor |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | White |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Size | 2.062 in. |
| Size (in.) | 2.062 Inch |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 140-380° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074081408 |