2-5/8in. OIL TEMPERATURE; 140-280 F; COBALT
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Utilizing AutoMeter's ultra precise bourdon tube meter movement, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Utilizing AutoMeter's ultra precise bourdon tube meter movement, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
- Advanced Blue LED Lighting
- Striking New Look
- Safeguard Against Dangerous Conditions
- 1 Year Limited Warranty
- Mechanical Movement Provides Trusted Accuracy
- No Electrical System Required
- Incl. 1/2 in. NPT Adapter
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B0035GY7M8 |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Capillary Length | 6 ft. |
| Capillary Length (ft.) | 6 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Mechanical |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Fitting Type | 0.500 in. NPT |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (in.) | 2.625 |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Blue |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 3245 |
| Movement Type | Mechanical |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 140-280° F |
| Type | Mechanical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074079412 |