2-1/16in. TRANSMISSION TEMPERATURE; 0-340 F; COBALT DIGITAL
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Digital Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. AutoMeter's most advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation. An optional trans cooler line manifold is available for another easy installation option.
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Digital Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. AutoMeter's most advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation. An optional trans cooler line manifold is available for another easy installation option.
- Advanced Blue LED Lighting
- Striking New Look
- Safeguard Against Dangerous Conditions
- 1 Year Limited Warranty
- Features Autometer E-Z View Digital LED Display
- Incl. Data Acquisition Solid-State Temp Sender
- Incl. 1/8 in. Temp Sender; 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Wiring Harness; Mounting Hardware/Installation Instructions
- 12 And 16 Volt Compatible
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Digital |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B001G9FHE8 |
| Bezel Color | Black |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb Technology | Digital LED |
| Bulb Type | Digital LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Digital |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Fittings Included | Yes |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Transmission Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Blue |
| Lighting Type | Digital LED |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 2230 |
| Movement Type | Digital |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | N/A |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2252 |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Digital |
| Temperature | 0-340° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| Wire Harness Number | 5226 |
| GTIN | 00046074069499 |