2-1/16in. WATER TEMPERATURE; 0-340 F; COBALT DIGITAL
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
- Advanced Blue LED Lighting
- Incl. Wiring Harness; Mounting Hardware/Installation Instructions
- Digital Stepper Motor Provides Unmatched Accuracy
- Striking New Look
- Safeguard Against Dangerous Conditions
- 1 Year Limited Warranty
- Features Autometer E-Z View Digital LED Display
- Incl. Data Acquisition Solid-State Temp Sender
- Incl. 1/8 in. NPT Temp Sender; 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- 12 And 16 Volt Compatible
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B001U9LV0I |
| Bezel Color | Black |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Water Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Blue |
| Lighting Type | Digital LED |
| Measurement | US |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Movement Type | Digital |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | N/A |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2252 |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Temperature | Up To 340° C |
| Type | Electrical |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074069376 |