2-1/16in. OIL TEMPERATURE; 0-340 F; ULTRA-LITE DIGITAL
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Using AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT two wire temperature transducer, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Using AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT two wire temperature transducer, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
- E-Z View Digital LED Display
- 12 And 16V Compatible
- Incl. Data Acquisition Grade Temp Sender
- Incl. 1/8 in. NPT Temp Sender
- Incl. 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Wiring Harness
- Incl. Mounting Hardware/Instructions
- Digital Stepper Motor Provides Unmatched Accuracy
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Digital |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B001E6EP9G |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb Technology | Digital LED |
| Bulb Type | Digital LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Silver |
| Electric Or Mechanical | Digital |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Silver, Silver |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Font Color | Black |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Red |
| Lighting Type | Digital LED |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 2230 |
| Movement Type | Digital |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | N/A |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2258 |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Digital |
| Temperature | 0-400° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| Wire Harness Number | 5226 |
| GTIN | 00046074065484 |