2-1/16in. OIL TEMPERATURE; 60-170 C; COBALT
An engine running a high oil temperature will fail, as proven time and time again. Monitoring this critical parameter ensures that you are running the correct weight oil and that your oil cooling system is performing properly. Highly accurate and durable thanks to AutoMeter's patented air core meter movement, a single wire, 1/8 in. NPT temperature sender is included.
An engine running a high oil temperature will fail, as proven time and time again. Monitoring this critical parameter ensures that you are running the correct weight oil and that your oil cooling system is performing properly. Highly accurate and durable thanks to AutoMeter's patented air core meter movement, a single wire, 1/8 in. NPT temperature sender is included.
- Advanced Blue LED Lighting
- Striking New Look
- Safeguard Against Dangerous Conditions
- 1 Year Limited Warranty
- Incl. 1/8 in. NPT Temp Sender
- Incl. 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
- 12 And 16 Volt Compatible
- Air-Core Electric Instrument Provide Quick And Accurate Readings
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B003JZQ20K |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | Blue |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Temperature | 60-170° C |
| Type | Electrical |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074140297 |