2-1/16in. FUEL PRESSURE; 0-100 PSI; ELITE
Seeing the exact fuel pressure on your vehicle can mean the difference between extracting the most performance safely and expensive failures. AutoMeter's Digital Stepper Motor Fuel Pressure Gauge will precisely measure your exact fuel pressure at levels of accuracy previously unheard of even in professional gauges. Designed for fuel injected or carbureted applications, our advanced 1/8 in. NPT solid state pressure transducer provides the best possible measurements on the market with unparalleled resistance to vibration and heat. Don't take chances with your investment; a precise fuel pressure gauge could be the cheapest insurance you've ever bought. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation and data logging is available thanks to a .5 - 4.5v analog output.
Seeing the exact fuel pressure on your vehicle can mean the difference between extracting the most performance safely and expensive failures. AutoMeter's Digital Stepper Motor Fuel Pressure Gauge will precisely measure your exact fuel pressure at levels of accuracy previously unheard of even in professional gauges. Designed for fuel injected or carbureted applications, our advanced 1/8 in. NPT solid state pressure transducer provides the best possible measurements on the market with unparalleled resistance to vibration and heat. Don't take chances with your investment; a precise fuel pressure gauge could be the cheapest insurance you've ever bought. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation and data logging is available thanks to a .5 - 4.5v analog output.
- 7 User Selectable Colors To Match Visual Preferences Of Driver And Visibility Conditions
- Custom Programmable Activation and Deactivation Points For Key Functions Like Lights; Fans; Switches
- Pumps Allow Drivers To Focus On The Competition While The Gauges Control Key Vehicle Systems
- Set Custom Alert High And Low Points and Receive Warning Notification To Highlight The Need For Driver Attention
- Acquire Data For Later Review With One-Touch Peak Recall Functionality
- Data Logger 0-5V Output Provides ECU And Data Systems With Vital Information
- Include 1/8 in. NPT Stainless Steel Pressure Transducer; Wiring Harness; Mounting Hardware; Instructions Installation
- 12 And 16 Volt Compatible; Compatible w/Nearly Every Street Car Or Race Car Electrical System
- Digital Stepper Motor Electric Instruments Provide Unmatched Accuracy
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| ASIN | B0035GZW7C |
| Attachment Method | Panel |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Block Adapter Included | No |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Electric |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Fuel Line Adapter Included | No |
| Gauge Adapter Included | No |
| Gauge Diameter (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Fuel Pressure |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Illuminated | Yes |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | 7 User Selectable Colors |
| Lighting Type | LED |
| Liquid Filled | No |
| Measurement | US |
| Mounting | Panel |
| Mounting Bracket Number | 2230 |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| Pressure | 0-100 PSI |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Number | 2246 |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Full |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| Wire Harness Number | 2575 |
| GTIN | 00046074056710 |