2-1/16in. WATER PRESSURE; 0-100 PSI; ELITE
From high banked ovals to Saturday night 1/4 miles, knowing that youve got proper cooling system pressure is critical in any severe service application. AutoMeters Digital Stepper Motor Water Pressure Gauge utilizes the most advanced technology on the market to deliver accuracy and durability you wont find anywhere else. Our advanced 1/8Ó NPT solid state pressure transducer (included) provides the best possible measurements with unparalleled resistance to vibration and heat. A direct plug in wiring harness is also included for ease of installation and data logging is available thanks to a .5 - 4.5v analog output.
From high banked ovals to Saturday night 1/4 miles, knowing that youve got proper cooling system pressure is critical in any severe service application. AutoMeters Digital Stepper Motor Water Pressure Gauge utilizes the most advanced technology on the market to deliver accuracy and durability you wont find anywhere else. Our advanced 1/8Ó NPT solid state pressure transducer (included) provides the best possible measurements with unparalleled resistance to vibration and heat. A direct plug in wiring harness is also included for ease of installation and data logging is available thanks to a .5 - 4.5v analog output.
- 7 User Selectable Colors To Match Visual Preferences Of Driver And Visibility Conditions
- Custom Programmable Activation and Deactivation Points For Key Functions Like Lights; Fans; Switches
- Pumps Allow Drivers To Focus On The Competition While The Gauges Control Key Vehicle Systems
- Set Custom Alert High And Low Points and Receive Warning Notification To Highlight The Need For Driver Attention
- Acquire Data For Later Review With One-Touch Peak Recall Functionality
- Data Logger 0-5V Output Provides ECU And Data Systems With Vital Information
- Digital Stepper Motor Electric Instruments Provide Unmatched Accuracy
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B004TQR25W |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Type | Water Pressure |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | 7 User Selectable Colors |
| Lighting Type | LED |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074056680 |