2-1/16in. FUEL PRESSURE; 0-35 PSI; ELITE; W/O PRO-CONTROL
Seeing the exact fuel pressure on your vehicle can mean the difference between extracting the most performance safely and expensive failures. AutoMeter's Digital Stepper Motor Fuel Pressure Gauge will precisely measure your exact fuel pressure at levels of accuracy previously unheard of even in professional gauges. Designed for fuel injected or carbureted applications, our advanced 1/8 in. NPT solid state pressure transducer provides the best possible measurements on the market with unparalleled resistance to vibration and heat. Don't take chances with your investment; a precise fuel pressure gauge could be the cheapest insurance you've ever bought. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation and data logging is available thanks to a .5 - 4.5v analog output.
Seeing the exact fuel pressure on your vehicle can mean the difference between extracting the most performance safely and expensive failures. AutoMeter's Digital Stepper Motor Fuel Pressure Gauge will precisely measure your exact fuel pressure at levels of accuracy previously unheard of even in professional gauges. Designed for fuel injected or carbureted applications, our advanced 1/8 in. NPT solid state pressure transducer provides the best possible measurements on the market with unparalleled resistance to vibration and heat. Don't take chances with your investment; a precise fuel pressure gauge could be the cheapest insurance you've ever bought. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation and data logging is available thanks to a .5 - 4.5v analog output.
- 7 User Selectable Colors To Match Visual Preferences Of Driver And Visibility Conditions
- Digital Stepper Motor Electric Instruments Provide Unmatched Accuracy
- The Accuracy Of Digital Stepper Motor Gauges Is Increased By Utilizing A Self Calibration Sequence During Power Up
- This Variant Gauge Is NASCAR Approved
- Eliminates The Pro-Control Output And Wiring Present On The Standard Production
- Set Custom Alert High And Low Points and Receive Warning Notification To Highlight The Need For Driver Attention
- Acquire Data For Later Review With One-Touch Peak Recall Functionality
- Gauge Kit Includes 1/8 in. NPT Stainless Steel Pressure Transducer; 1/4 in. NPT Adapter
- Includes Wiring Harness; Mounting Hardware; Instructions For Installation
- 12 And 16 Volt Compatible; Compatible w/Nearly Every Street Car Or Race Car Electrical System
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Block Adapter Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Electric |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black |
| Fuel Line Adapter Included | No |
| Gauge Adapter Included | No |
| Gauge Diameter (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Fuel Pressure |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Illuminated | Yes |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | 28 User Selectable Colors |
| Lighting Type | LED |
| Liquid Filled | No |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| Pressure | 0-35 PSI |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 Inch |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Full |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074141799 |