2-1/16in. TRANSMISSION TEMPERATURE; 100-260 F; ELITE
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Digital Stepper Motor Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. AutoMeter's most advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation. An optional trans cooler line manifold is available for another easy installation option.
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Digital Stepper Motor Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. AutoMeter's most advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation. An optional trans cooler line manifold is available for another easy installation option.
- 7 User Selectable Colors To Match Visual Preferences Of Driver And Visibility Conditions
- Custom Programmable Activation and Deactivation Points For Key Functions Like Lights; Fans; Switches
- Pumps Allow Drivers To Focus On The Competition While The Gauges Control Key Vehicle Systems
- Set Custom Alert High And Low Points and Receive Warning Notification To Highlight The Need For Driver Attention
- Acquire Data For Later Review With One-Touch Peak Recall Functionality
- Data Logger 0-5V Output Provides ECU And Data Systems With Vital Information
- Digital Stepper Motor Electric Instruments Provide Unmatched Accuracy
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B0035GY6JC |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Electric; Digital Stepper Motor |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Fittings Included | Yes |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Transmission Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | 7 User Selectable Colors |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 2230 |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2252 |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 100-260° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| Wire Harness Number | 5276 |
| GTIN | 00046074056581 |