2-1/16in. WATER TEMPERATURE; 100-260 F; ELITE
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included as well as a direct plug in wiring harness for ease of installation.
- 7 User Selectable Colors To Match Visual Preferences Of Driver And Visibility Conditions
- Custom Programmable Activation and Deactivation Points For Key Functions Like Lights; Fans; Switches
- Pumps Allow Drivers To Focus On The Competition While The Gauges Control Key Vehicle Systems
- Set Custom Alert High And Low Points and Receive Warning Notification To Highlight The Need For Driver Attention
- Acquire Data For Later Review With One-Touch Peak Recall Functionality
- Data Logger 0-5V Output Provides ECU And Data Systems With Vital Information
- Digital Stepper Motor Electric Instruments Provide Unmatched Accuracy
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B001U9JYO8 |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Water Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | 7 User Selectable Colors |
| Lighting Type | LED |
| Measurement | US |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2252 |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Temperature | 100-260° F, Up To 265° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074056543 |