2-5/8in. TRANSMISSION TEMPERATURE; 140-280 F; CARBON FIBER
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Mechanical Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. An 8' Capillary Tube with a 1/2 in. NPT mounting nut is included to be installed in your transmission pan. An optional trans cooler line manifold is available for another easy installation option.
Transmission fluid temperature is the single biggest contributing factor to the lifespan of your automatic transmission. Having an accurate, realtime measurement allows you to know when to downshift or when to take your foot out of it. Whether you're towing or simply trying to harness the power of a built or boosted motor, AutoMeter's Mechanical Trans Temp Gauge will give you the most accurate possible measurement for the exact temp of your trans fluid. An 8' Capillary Tube with a 1/2 in. NPT mounting nut is included to be installed in your transmission pan. An optional trans cooler line manifold is available for another easy installation option.
- Advanced Air-Core Movement
- Incl. Bulb; Socket Assembly; Red/Green Bulb Covers
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
- Precision Movement And Extreme Accuracy
- Ultimate High Performance Dial Face Look
- 1 Year Limited Warranty
- Traditional Incandescent Lighting Illuminates Perimeter Of Dial
- Mechanical Movement Provides Accuracy And Durability
- No Electrical System Required For Gauge Operation
- Incl. 1/2 in. Knot Adapter
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B000CNI05C |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb and Socket Number | 3220 |
| Bulb Technology | Incandescent |
| Bulb Type | Incandescent |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Capillary Length | 10.5 ft. |
| Capillary Length (ft.) | 10.5 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Carbon Fiber |
| Electric Or Mechanical | Mechanical |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Carbon Fiber, Carbon Fiber |
| Fitting Type | 0.500 in. NPT |
| Fittings Included | Yes |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Transmission Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Covers Number | 3244/3215 |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 3245 |
| Movement Type | Mechanical |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Red |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 140-280° F |
| Type | Mechanical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074048517 |