2-5/8in. WATER TEMPERATURE; 100-250 F; CARBON FIBER
A high water temp can be detrimental to an engine. Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most trusted water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included for a simple installation on any application.
A high water temp can be detrimental to an engine. Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most trusted water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT temperature transducer is included for a simple installation on any application.
- Simple Three Wire Installation
- 12 And 16 Volt Compatible
- Incl. 1/8 in. NPT Temper Sender
- Incl. 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Bulb; Socket Assembly; Red/Green Bulb Covers
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
- Air-Core Electric Instrument Provide Quick And Accurate Readings
- Works Where Copper/Stainless Steel Tubing Will Not
- Ultimate High Performance Dial Face Look
- Precision Movement And Extreme Accuracy
- 1 Year Limited Warranty
- Traditional Incandescent Lighting Illuminates Perimeter Of Dial
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B00062ZVHY |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Carbon Fiber |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Carbon Fiber, Carbon Fiber |
| Font Color | Yellow and White |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Water Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Measurement | US |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Yellow and White |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Silver |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2258 |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Standard Pack | 24 |
| Temperature | 100-250° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074048371 |