2-5/8in. WATER TEMPERATURE; 120-240 F; CARBON FIBER
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced bourdon tube meter movement provides unparalleled performance in the most demanding applications. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
Engines don't like high water temperatures, Heat is the enemy of performance and reliability. Keep tabs on your temps with the most accurate, quickest responding water temperature gauge on the market. AutoMeter's advanced bourdon tube meter movement provides unparalleled performance in the most demanding applications. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
- Advanced Air-Core Movement
- Incl. Bulb; Socket Assembly; Red/Green Bulb Covers
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
- Precision Movement And Extreme Accuracy
- Ultimate High Performance Dial Face Look
- 1 Year Limited Warranty
- Traditional Incandescent Lighting Illuminates Perimeter Of Dial
- Mechanical Movement Provides Accuracy And Durability
- No Electrical System Required For Gauge Operation
- Incl. 1/2 in. Knot Adapter
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B0002M6ZBE |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Carbon Fiber |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Carbon Fiber, Carbon Fiber |
| Font Color | Yellow and White |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (in.) | 2.625 |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Water Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Measurement | US |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Movement Type | Mechanical |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Yellow and White |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Silver |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Standard Pack | 18 |
| Temperature | Up To 240° F |
| Type | Mechanical |
| Voltage | 12 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074048326 |