2-1/16in. OIL TEMPERATURE; 140-280 F; CARBON FIBER
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Utilizing AutoMeter's ultra precise bourdon tube meter movement, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Utilizing AutoMeter's ultra precise bourdon tube meter movement, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. A 6' capillary tube and 1/2 in. NPT mounting nut are included.
- Advanced Air-Core Movement
- Incl. Bulb; Socket Assembly; Red/Green Bulb Covers
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
- Precision Movement And Extreme Accuracy
- Ultimate High Performance Dial Face Look
- 1 Year Limited Warranty
- Traditional Incandescent Lighting Illuminates Perimeter Of Dial
- Mechanical Movement Provides Accuracy And Durability
- No Electrical System Required For Gauge Operation
- Incl. 1/2 in. Knot Adapter
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B0002M70T0 |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb and Socket Number | 3220 |
| Bulb Technology | Incandescent |
| Bulb Type | Incandescent |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Capillary Length | 6 ft. |
| Capillary Length (ft.) | 6 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Carbon Fiber |
| Electric Or Mechanical | Mechanical |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Carbon Fiber, Carbon Fiber |
| Fitting Type | 0.500 in. NPT |
| Font Color | White |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Covers Number | 3244/3215 |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 2230 |
| Movement Type | Mechanical |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Silver |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 140-280° F |
| Type | Mechanical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074047411 |