2-1/16in. FUEL LEVEL; 16-158 ?; CARBON FIBER
One of the most necessary gauges in a dashboard, AutoMeter makes it easy by offering 5 different resistance range configuration to match your existing fuel sending unit. Available in 0-90 ohm (GM mid 60's to mid 90's), 0-30 ohm (early GM), 73-10 ohm (pre 90's Ford and Chrysler), 16-158 ohm (later model Fords) and 240-33 ohm (aftermarket senders such as the AutoMeter 3262). Our patented air core meter movement receives extra dampening to help combat the effects fuel slosh in non-baffled tanks.
One of the most necessary gauges in a dashboard, AutoMeter makes it easy by offering 5 different resistance range configuration to match your existing fuel sending unit. Available in 0-90 ohm (GM mid 60's to mid 90's), 0-30 ohm (early GM), 73-10 ohm (pre 90's Ford and Chrysler), 16-158 ohm (later model Fords) and 240-33 ohm (aftermarket senders such as the AutoMeter 3262). Our patented air core meter movement receives extra dampening to help combat the effects fuel slosh in non-baffled tanks.
- Incl. Bulb/Socket Assembly w/Red And Green Bulb Covers
- Incl. Mounting Hardware/Installation Instructions
- Air-Core Electric Instrument Provide Quick And Accurate Readings
- Works w/Most 1989 And Later Ford
- Features Air-Core Meter Movement
- Incl. Gauge Mounting Hardware And Instructions
- Traditional Incandescent Lighting Illuminates Perimeter Of Dial
- Works w/16E/158F Ohm Senders Incl. PN[3262]
- 12 And 16 Volt Compatible
- Incl. Bulb; Socket Assembly; Red/Green Bulb Covers
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| ASIN | B01A6GUW6Y |
| Bezel Color | Bright Anodized |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Block Adapter Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Carbon Fiber |
| Electric Or Mechanical | Electric |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Carbon Fiber, Carbon Fiber |
| Fuel Line Adapter Included | No |
| Gauge Adapter Included | No |
| Gauge Diameter (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size (mm) | 52.4 |
| Gauge Type | Fuel Level |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026107000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Illuminated | Yes |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Liquid Filled | No |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Yellow and White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Silver |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Short |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074047183 |